A Bristoli Egyetem kutatói amerikai munkatársaikkal egy Illinois állambeli szénbányában, száz méterrel a földfelszín alatt leltek rá a fosszilizálódott erdőre, amely egy vulkánkitörés során megsüllyedt, és vastag hamuréteg temette be 300 millió évvel ezelőtt.
Az ősi erdő a bánya szénrétege fölött gyökerezett, ahol kibányászták alóla a szenet, és a bánya járatainak mennyezetén a lámpák fényével láthatóvá válltak az örökre megőrződött növények. "Kilométereken át gyalogoltunk a járatokban, a fejünk fölött, amerre a szem ellát, rég kihalt növények rajzolata" - meséli dr. Howard Falcon-Lang, a Bristoli Egyetem kutatója. Soha nem látott, 40 méternél is magasabbra növő korpafűfélék, alattuk valaha a mai páfrányok ősei, fa méretű zsurlók magasodtak.
A fosszilis erdő a valaha feltárt legnagyobb: 10 ezer hektárt borít. Egyedülálló emléke a több százmillió évvel ezelőtti trópusi őserdőknek. Kiterjedésénél fogva segíthet megismernünk, miként változott a növényzet összetétele egy erdőn belül a karbon időszakban.