Műholdképünket Szicília szigete és Tunézia tengerpartja határolja. Szicília szomszédságában sok kisebb szigetet találunk, északon a Lipari-, nyugaton az Egadi-szigeteket.
Málta szigetei közül kettő mondható terjedelmesebbnek: a fővárosnak, Valettának is helyet adó nagyobbikat Máltának, a nyugati ikerszigetet Gozónak hívják. A szigeteken az arab uralmat a normannok váltották fel, majd a törökök által Rodoszról elűzött johannita rend kapta meg őket a spanyoloktól 1530-ban. A törökök nagy ostrommal próbálták bevenni, de 1565-ben kudarcot vallottak (és pár évvel későbbi lepantói tengeri vereségük után már nem próbálkozhattak újra). A lovagrendek uralmát a szigetet csellel bevevő Napóleon törte meg, majd az 1814-es párizsi béke az időközben a franciákat kiverő Brit Birodalomhoz csatolta. Függetlenségét 1964-ben nyerte el, és hazánkkal együtt 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz.
Kevésbé híres a Máltától nyugatra és északnyugatra, tehát inkább Afrikához, mint Szicíliához közelebb található három kisebb olasz sziget. Ennek az az oka, hogy kisebbek lévén, a kevesebb hulló csapadék csak maroknyi embert volt képes önellátó módon eltartani, így Máltához hasonló erődök itt nem létesülhettek. Linosa szigete különösen pici, a déli Lampedusa ma egy kisvárosnak, egy repülőtérnek és légibázisnak ad otthont. Pantelleria a legnagyobb közülük: egy óriási, tenger alatti vulkáni kaldera víz fölé emelkedő csúcsa, amelyhez azért történelmi esemény is kapcsolódik. A második világháborúban, 1943-ban, Afrika szövetséges megszállását követően, de a szicíliai partraszállás előtt az angol-amerikai csapatok itt is partraszálltak, elfoglalva az akkori hadijelentések szerinti olasz Máltát.
Az Aqua műhold MODIS-rendszerének felvételét május 14-én rögzítettük az ELTE műholdvevő állomásán. A világosabb területeken a Nap becsillanását látjuk. A Nap fénye persze nem pontosan a műholdról csillogónak látszó képpontok tükröződési irányából érkezik, ezért a világos felszín azt mutatja, hol vannak hullámok. A hullámzó vízen ugyanis mindig van olyan irányú vízfelszín, amely a napfényt a műholdra tükrözi, míg a nyugodt, csendes tengeren ilyen nem lévén, az sötétebb marad. Érdemes megfigyelni a szigetek egyik oldalán kialakuló sötétebb szélárnyékos zónákat, amelyek a helyi szélirányról is tájékoztatnak.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)