Vincenzo Penteriani és María del Mar Delgado, a sevillai Estación Biológica de Donana természetvédelmi kutatásokkal foglalkozó munkatársai a legnagyobb európai bagoly, az uhu (Bubo bubo) kommunikációját vizsgálták. A PLoS ONE online tudományos folyóiratban megjelent cikkükben arról számolnak be, hogy tapasztalataik szerint a baglyok ürüléke és az otthagyott táplálékmaradványok jelzik a bagoly aktuális szaporodási állapotát a potenciális betolakodók, például más territoriális baglyok vagy nem szaporodó kóborlók számára. Az ürülék ideális anyag a jelölésre, hiszen nem igényel különösebb energiabefektetést a jelzéshagyó részéről, és akkor is mutatja a terület hovatartozását, amikor a tulajdonos nem a területvédelemmel, hanem más tevékenységekkel van elfoglalva.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy további viselkedési megfigyeléseket kell végezni annak megállapítására, hogy az ürülékjelek, illetve a zsákmányokból meghagyott tollak valóban kiváltanak-e specifikus viselkedési reakciókat a behatolókból, mert ilyet eddig még nem sikerült megfigyelni.
Az azonban kétségtelen, hogy a baglyok nagy jelentőséget tulajdonítanak az ürülékjelzések elhelyezésének. A vizsgálatok folyamán a két kutató számos kiemelkedő tereptárgyról távolította el a bagolyürüléket azért, hogy bizonyítsa, a fészkek környékén található ürüléknyomok vizuális jelekként szolgálnak. Reggelente a környezet színéhez alkalmazkodó színű festékkel fújták le a hátrahagyott ürülékjeleket. Az esetek többségében a baglyok rendkívül gyorsan reagáltak. Általában a lefújást követő éjszaka visszatértek a "tetthelyre", és nemcsak ugyanazon a tereptárgyon ürítettek, hanem pontosan a lefestett foltokat jelölték meg újra.