A Mars északi sarkvidékén üzemelő Phoenix-szonda napelemei egyre kevesebb sugárzást kapnak, így egyre kevesebb energiát termelnek - amit a szakemberek takarékos üzemmóddal és jól megválogatott műveleti sorrenddel igyekeznek ellensúlyozni. A nehézségek ellenére egy új típusú tevékenységet is kipróbáltak a szondával: az egyik kődarabot eltolták eredeti helyéről a robotkarral. A művelet előtt két nappal egy 3 centiméter mély árkot ástak a kődarab közelében, hogy legyen hova "behuppannia" az apró sziklának.
Szeptember 22-én, a küldetés 117. marsi napján (sol) a Headless névre keresztelt kődarabot a robotkar segítségével közel 40 centiméternyit elmozdították. A régebbi VHS videókazettákhoz hasonló méretű kődarab egy könnyű mozdulattal a kiásott mélyedésbe jutott, amely felé közel 3 fokos szögben lejtett a felszín az ásás eredményeként.
A művelet egyik célja az volt, hogy megvizsgálhassák, mennyire tér el a kődarab alatti terület a környező felszíntől. Emellett mérnöki szempontból is érdekes feladat volt, hasonlóra ugyanis eddig nem került sor a Marson. A vörös bolygón egy apró szikla takarása is jelentősen befolyásolhatja a felszín alatti állapotokat.
A kimozdított kődarab képe a művelet előtt (balra) és utána (jobbra) (NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University)
Ha a kődarab a környező laza törmeléknél gyorsabban vezeti a mélybe az elnyelt napfényből származó hőt, akkor alatta mélyebben húzódik a felszín alatti jégréteg teteje. Ugyanakkor elképzelhető, hogy egy-egy szikladarab felületével és lassan változó hőmérsékletével csapdázza is a légköri nedvességet, ezért alatta magasabban is lehet a jégréteg teteje.
A Pheonix lefotózta a hőpajzsot
A szonda sztereókamerája szeptember 16-án, a küldetés 111. marsi napján sikeresen megörökítette a leszállás első fázisában használt, majd a Phoenixtől különvált hőpajzsot. A közel 2,5 méteres test mintegy 300 méterre csapódott be a szondától. Az alábbi felvétel közepétől kissé balra látható maga a hőpajzs, mellette jobbra egy elmosódott sötét folt mutatkozik - feltehetőleg itt csapódott a szerkezet először a felszínbe, ahonnan aztán a végső helyére pattant.
A becsapódott hőpajzs (NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/ Texas A&M Univeristy)
Az elmúlt évek Mars-szondáinál a leszállás egyre több elemét sikerült megfigyelni. Ma már ereszkedés közben is működik egy egyszerű rádióadó. A Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) a légköri ereszkedés közben is lefotózta a Phoenixet és a róla levált hőpajzsot, emellett a már landolt szondát, a rakétás fékezéstől átszíneződött felszínt, valamint a felszínre zuhant ejtőernyőt és a hőpajzsot is sikerült a magasból megörökíteni. Ezek a megfigyelések hozzájárulnak, hogy a következő szondák leszállásai is pontosan, biztonságosan tervezhetők legyenek.
Maratoni útra indul az Opportunity
Még mindig dolgozik a Mars felszínén az Opportunity amerikai marsjáró is. A Viktória-kráterből kétéves munka után a felszínre visszatért rover új célpontja minden korábbinál távolabb található. A 22 kilométer átmérőjű Endeavour-kráter sokkal nagyobb bármely korábban meglátogatott becsapódásnyomnál, és a szonda jelenlegi helyzetétől délre, mintegy 12 kilométerre található. Eléréséhez közel annyit kell majd a rovernek haladnia, mint amennyit eddig megtett a teljes küldetés keretében.
A szakemberek becslése alapján az Opportunity közel 100 métert tud naponta haladni, azaz mintegy két év alatt érhet célba. A hosszú úton egy új, a veszélyesen laza dűnékre is figyelő szoftver segíti elkerülni a veszélyes helyzeteket, emellett az MRO-szonda nagyfelbontású képei alapján a korábbiaknál részletesebben lehet az útvonal jelentős része előre megtervezni.
Három vizsgált kráter az Opoortunity leszállóhelyén: Endurance, Viktóra és Endeavour (NASA, JPL, ASU)
Ha a rover nem is éri el az Endeavour krátert, az út során sok érdekes megfigyelést tehet majd. Számos kisebb becsapódásnyomot fog megvizsgálni, a felszíni kődarabokat, valamint az apró és sötét hematitos golyókat is tanulmányozza, továbbá a haladási irányában (az enyhén lejtős felszínt által kissé ferdén elmetszett rétegek miatt) egyre fiatalabb és egyre korábban lerakódott anyagot fog meglátogatni útja során.
Programajánló: csillagászat a Kutatók Éjszakáján, szeptember 26-án (pénteken) Budapest, Millenáris Park:
Baja:
Szeged:
Eger:
Győr:
Miskolc:
További információk a Magyar Csillagászati Egyesületnél. |