Az eurázsiai tundrákról - Skandináviából és Szibériából - dél felé tartó vadludak vonulásuk során éjszakázó- és pihenőhelyként használják a 220 hektáros tatai Öreg-tavat, a Ramsari Területek jegyzékébe idén 20 éve felvett tó európai hírű vadlúdpihenőhely. A város mára teljesen körülöleli a tavat, de mivel védett terület, a madarak zavartalanul pihenhetnek, megfigyelni őket csak a távolból lehet.
A ludak minden évben novemberben jelennek meg a tavon, itt töltik a telet, majd februárban-márciusban indulnak vissza északi költőhelyeik felé. Az október végi lehalászás után novemberben a vadludak mellett számos más védett madárfaj talál menedéket itt. A ludak hajnalban repülnek el a tótól, nappal a réteken táplálkoznak, majd alkonyatkor hatalmas gágogással érkeznek vissza nagy hullámokban.
Ajánlat: Daruvonulás a Hortobágyon
A vadludak tiszteletére idén november 27-28-án kilencedik alkalommal rendezték meg a Tatai Vadlúd Sokadalom elnevezésű programot, amely minden évben a magyar természetvédelem legnagyobb ünnepe. Az idei ünnepi hétvégén nagyon szerencsések voltak a körülmények, mert délutánra, estére kitisztult az idő, így rengetegen figyelték meg az eseményt.
Mivel a ludak a fagyok beköszöntéig még itt időznek, néhány napig még biztosan érdemes ellátogatni lúdnézőbe a tatai Öreg-tóhoz.
Filmdzsungel az [origo]-n
Az [origo] videómegosztó oldalán, a Videán nemrégiben Filmdzsungel néven természetfilmes csatorna indult. A Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely által folyamatosan bővített csatornán több mint ezer felvétel látható. A videókon különleges állat- és növényfajok, szokatlan természeti jelenségek, hazai és távoli tájak jelennek meg - a Természetfilm.hu felvételeit független természetfilmes felvételei is bővítik.
A videók a Videa többi filmjéhez hasonlóan ingyenesen megtekinthetők és letölthetők. A színes, izgalmas felvételek közzétételének célja, hogy az iskolákban a tanároknak segítséget nyújtson a tananyag bemutatásához, illetve bárki számára, aki szeretné felvételekkel tarkítani előadását.
Magyar madárvonulási atlasz Herman Ottó és munkatársai a világon az elsők között, 1908-ban kezdték tudományos módszerekkel kutatni a madárvonulást. Az eltelt száz év alatt összegyűjtött adatok alapján a centenárium alkalmával megjelent madárvonulási atlasz szakmailag hitelesen, közérthetően, látványos illusztrációk százaival mutatja be a Magyarországon előforduló madárfajok vonulási szokásait, vándorútjait, telelőhelyeit. A kötet fejezeteit 73 magyar szakember írta, az ábraanyag összeállításához pedig mintegy 50 hazai természetfotós járult hozzá fényképeivel. A külföldi madárrajongókat angol nyelvű összefoglalók segítik az eligazodásban. A 672 oldalas Magyar madárvonulási atlasz-t a Magyar Madártani Egyesület tagjai 50%-os kedvezménnyel vásárolhatják meg a kijelölt boltokban. |