Dr. Fahimeh Ramezani Tehrani és munkatársai 266, 20-49 éves nőtől vettek vérmintákat, majd megmérték az úgynevezett Anti-Müller Hormon (AMH) szintjét, amit a nők petefészkeiben található sejtek termelnek. A hormon többek között a tüszők éréséért felelős, és már korábban is feltételezték, hogy a hormonszint mérésével következtetni lehetne a petefészkek aktivitására. Az első vérvétel után a kutatók még két alkalommal újabb mintákat vettek, 3 évvel az első, és újabb 3 évvel a második vérvétel után. A résztvevő nők egy nagyobb, átfogó vizsgálatban vettek részt, így a rendszeres orvosi vizsgálatoknak köszönhetően a menopauza bekövetkeztének idejét is fel tudták jegyezni a kutatók.
A teszt viszonylag pontosnak bizonyult, a menopauza kezdetének jósolt és valódi dátuma között mindössze négy hónap volt a legkisebb különbség, a legnagyobb hibahatár pedig 3 és 4 év közé esett. Az eredmények gyakorlati haszna a kutatók szerint, hogy a nők - a menopauza várható idejének ismeretében - a családalapítás legoptimálisabb idejét is be tudnák határolni. A hormonszintből egy statisztikai modell segítségével számítható ki a menopauza kezdetének becsült dátuma: a 266 résztvevő nőnél 63 esetében következett be ez az állapot, ami pontosan leellenőrizhetővé tette a kutatók becsléseit - írja az EurekAlert beszámolója.
"Ha például egy 20 éves nőnél 2,8 nanogramm/milliliteres AMH koncentrációt mérünk, akkor 35-38 év közé becsülhető a menopauza várható ideje. Ez igen korainak tekinthető, így ennek a nőnek az eredmények alapján azt javasolnánk, hogy amennyiben gyermeket szeretne, próbáljon minél előbb családot alapítani. Úgy tudom, hogy mostanáig még senki nem próbálkozott ezzel a becsléssel, így valódi újdonságról van szó" - mondta Tehrani.
A kutatás eredményei alapján a húszéveseknél a 4,1 nanogramm/milliliteres, a huszonöt éveseknél a 3,3 nanogramm/milliliteres, a harmincéves korosztálynál pedig a 2,4 nanogramm/milliliteres AMH-értékek jeleznek korai (45 éves életkor előtt bekövetkező) menopauzát. Ezzel szemben, ha ezek az értékek a húszéves korosztályban 4,5, a huszonöt éveseknél 3,8, a harminc éveseknél pedig 2,9 nanogramm/milliliter felettinek adódnak, akkor a menopauza várható időpontja az ötvenéves életkornál későbbre tehető - írja a beszámoló.