A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6
Vágólapra másolva!
Egy csillagpáros furcsa, spirális alakú ködösséget hozott létre maga körül. A kettős egyik tagja a világűrbe dobálja külső rétegeit.
Vágólapra másolva!

Szokatlan alakzat látható a mellékelt kép bal oldalán a csillagközi térben, amelyet IRAS 23166+1655 jelzéssel láttak el a szakemberek. A 0,3 fényév átmérőjű spirális képződményben négy-öt fordulat erejéig követhető a sugárzó csillagközi anyag, amint a középpont körül felcsavarodik. Az alakzatot feltehetőleg az LL Pegasi jelű kettőscsillag hozta létre, amely a spirál közepén foglal helyet.

A kettős egyik tagja az élete végén jár, és az úgynevezett planetáris-köd fázisban a külső rétegeit ledobja magáról. Eközben kering egymás körül a két objektum, és az anyagledobást mozgásuk, valamint gravitációs terük is befolyásolja, létrehozva a spirális alakzatot. A megfigyelt tágulási sebesség alapján egy-egy ilyen ív kialakításához mintegy 800 év szükséges - ez az érték közel áll a kettős két komponensének egymás körüli keringési idejéhez.

Forrás: ESA, Hubble, R. Sahai (JPL), NASA
A Hubble-űrtávcső a közeli infravörös tartományban készítette a fenti képet. A balra látható spirális ködösségen kívül sok távoli galaxis is megfigyelhető. A felvétel nagyméretű változatának letöltése (ESA, Hubble, R. Sahai (JPL), NASA)

Ajánlat:

Bemutatták 2010 legjobb asztrofotóit

Autó méretű kavicsok gurulnak egy folyóban - kép

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!