Még senki sem látta, hogyan fest az égbolt egy fekete lyuk mellett - mégsem fantáziarajz a mellékelt kép, hanem egy összetett számítógépes program eredménye. Azt a látványt mutatja, ami akkor tárulna elénk, ha egy fekete lyuk közelében volnánk. Az ilyen objektumokról az erős gravitációs tér még a fényt sem engedi megszökni, innen származik elnevezésük. A közelükben elhaladó fénysugarakat pedig eltérítik, azok haladási irányát megváltoztatják - ennek megfelelően látszólag eltorzítják az égbolt képét maguk mellett.
A déli égbolt látványa fekete lyuk nélkül (Alain Riazuelo, IAP/UPMC/CNRS)
Az első ábrán fent a Tejút sávja húzódik, a kép közepén pedig a Nagy és a Kis Magellán-felhő mutatkozik. Ez a látvány csak bolygónk déli féltekéjéről tárulhat a szemünk elé. A jobbra látható fényes csillag a Szíriusz, mellette balra a második legfényesebb égitest pedig a Canopus.
Ha képzeletben egy fekete lyukat helyeznénk a kép közepén mutatkozó távoli és halvány, +7,5 magnitúdós HD 49359 jelű csillag irányába, akkor tűnnének fel a második képen mutatkozó alakzatok. Itt középen a fekete lyuk hatása látható: mint egy kerek és sötét folt, amelynek irányába semmi nem látszik. A torzító hatás miatt mellette balra fent és jobbra lent a távoli és halvány HD 49359 jelű égitest felerősített, valamint megkettőzött képe látható. A fekete lyuk körül két, diffúz ív alakzat jelöli ki az úgynevezett Einstein-gyűrű közelítő helyét. Utóbbi a gravitációs lencsehatás sajátos típusa, amelynél egy távoli objektum képe hosszú ív formájába nyúlik el.
Az égbolt látványa egy fekete lyuk környezetében (Alain Riazuelo, IAP/UPMC/CNRS)
A harmadik ábrán a nagy zöld kör jelöli az Einstein-gyűrű helyzetét. Ezen belül is látunk csillagokat, amelyek a teljes égbolt megismételt tükörképe szerint rendeződnek el a fekete lyukhoz közel, sőt itt végtelen számú másolata mutatkozik az igazi égboltnak - de azok rendre egyre kisebbek, így ezért nem ismerhetők fel a képen.
Az Einstein-gyűrű helyzete (zöld kör), és a Kis Magellán-felhő igazi képe (balra lent, kékkel bekarikázva), valamint képének egyik "másolata" (jobbra fent kisebb méretben, kékkel bekarikázva)