A Sas-köd (katalógusszáma alapján M16, avagy NGC 6611) egy látványos emissziós (sugárzást kibocsátó) csillagközi felhőkomplexum, amelyet a benne lévő fiatal, nagytömegű égitestek késztetnek intenzív sugárzásra. Az objektumról a Hubble űrtávcsővel 1995-ben készített felvétel bejárta a világsajtót, amelyen látványosan rajzolódtak ki a csillagközi anyag sűrűbb felhői. A "teremtés oszlopainak" vagy "isten kezének" is nevezett elnyúlt alakzatokban jelenleg is új égitestek születnek.
A Hubble űrtávcső 1995-ös felvétele, amely az optikai tartományban mutatja a gázanyagban lévő hűvösebb, átlátszatlan felhőket. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA, ESA, STScI)
Míg az optikai tartományban a születő csillagokat övező sűrű régiókon nem sikerült átlátni, addig ez a Herschel űrtávcső új infravörös felvételeivel jobban megoldható. Az infravörös megfigyeléssel párhuzamosan a röntgentartományban is készültek új mérések az objektumról, a Föld körül keringő XMM-Newton röntgentávcsővel.
A Sas-köd a Herschel űrtávcső infravörös és az XMM-Newton röntgenfelvételén. A kép elemzése alapján jobban megismerhető, miként hatnak kölcsön a forró csillagok a közelükben lévő hideg, néhol az abszolút nulla fokhoz közeli hőmérsékletű gázanyaggal. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESA/Herschel/PACS/SPIRE/Hill, Motte, HOBYS Key Programme Consortium; ESA/XMM-Newton/EPIC/XMM-Newton-SOC/Boulanger)
A röntgenképeken a legforróbb csillagok feltűnőek, ezek energia kibocsátása felel a ködösség látványos megjelenéséért.
Eltérő hullámhossztartományokban készült felvételek a ködösségről. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESA/Herschel/PACS/SPIRE/Hill, Motte, HOBYS Key Programme Consortium; ESA/XMM-Newton/EPIC/XMM-Newton-SOC/Boulanger)
A VLT távcsőrendszer 8,2 méter átmérőjű Antu teleszkópjával is megörökítették az objektumot a közeli infravörös tartományban. A megfigyelés rámutatott, hogy a régióban vizsgált 73 apró és sűrű gázos anyagcsomó közül 11 belsejében születő csillag foglal helyet.
Földi közeli infravörös felvétel, amelyen felismerhető, hogy a sűrű oszlopok felső részében fiatal csillagok találhatóak. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESO)