Napjainkban a Tejútrendszert lehetetlen megnézni kívülről. Könnyen lehet, hogy a későbbi generációk sem részesülhetnek ebben látványban, mert ehhez legalább 100 ezer fényévre kellene eltávolodni a Földtől. Ugyanakkor a Tejútrendszerhez hasonló galaxisok megfigyelésével nagyjából megbecsülhető, milyen látványt nyújthat a galaxis a távolból.
Az NGC 4565 galaxis korongjának részlete a Hubble-űrtávcső felvételén. A kép nagyméretű változatának letöltése (NASA, ESA, STScI)
A fenti képet a Hubble-űrteleszkóp készítette az NGC 4565 spirális galaxisról. A Tejútrendszerre hasonlító, 40 millió fényévre lévő objektum korongja az éléről figyelhető meg. A Nap is az ilyen korong alakú részében foglal helyet a Tejútrendszernek, ahol sok csillagközi anyag van, amiből még jelenleg is születnek új égitestek. Az NGC 4565 fényképén is jól látszik a sok rózsaszínes folt, amelyek forró, izzó hidrogénfelhőket jeleznek, és emellett sötétebb sávok is azonosíthatóak, amelyek pedig a sűrű, átlátszatlan felhők helyzetét mutatják.
Az NGC 4565 az ESO egyik távcsövének felvételén. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESO)
Az első képen bemutatott részlet helyzete könnyedén megállapítható a két felvételen megfigyelhető azonos csillagok összevetésével. Ezek úgynevezett előtércsillagok, tehát a Naprendszerhez tartozó, sokkal közelebbi objektumok.
Film az NGC 4565 galaxisról (ESO)