Az utóbbi napokban elképesztő mennyiségű apró árvaszúnyog lepte el Budapestet. A kiszűrődő fényt azonnal megtalálják, és tömegével repülnek be a szobába, csukott ablaknál pedig az üvegre tapadva isszák be a fényt. Másnap reggel aztán halmokban állnak az árvaszúnyoghullák a lámpák körül.
Valószínűleg a sokáig tartó viharmentes, meleg időnek köszönhető az árvaszúnyogok rajzása, mondta az Origónak Móra Arnold, a tihanyi Balatoni Limnológiai Intézet kutatója. A szakértő szerint a Duna alacsony vízállása is hozzájárulhatott a rovarok nagy tömegű kifejlődéséhez, ugyanis a sekély vízben könnyen elszaporodnak az algák, amelyek ideális táplálékot jelentenek az árvaszúnyogoknak.
Az árvaszúnyogfajok esetében általában évente egy generáció kel ki, de megfelelő körülmények között akár kettő vagy három rajzás is lehet. A repülő egyedek mindössze néhány napig, esetleg 1-2 hétig élnek, és egyáltalán nem, vagy csak minimálisan táplálkoznak. A legtöbb faj tavasz végén, nyár elején szokott kirepülni, de a tartós meleg idő és a megfelelő táplálék felgyorsíthatja a fejlődésüket, így lehetővé téve egy újabb, nyár végi rajzást. Móra szerint jelenleg egy vagy két faj tömeges repülése figyelhető meg Budapesten, és "lehet, hogy a rossz idő most el is takarítja őket". Ezeknél a fajoknál idén újabb rajzásra már nem kell számítani, de elképzelhető, hogy más fajok még kirepülnek szeptember elején-közepén.
Noha Budapesten most rengeteg az árvaszúnyog, a Balatonnál például nincsen rajzás, és jó időben sem volt. Ott alapvetően egy faj szokott problémát okozni, de az idén nyáron elmaradt a tömeges kirepülés. Elképzelhető, hogy lesz még egy rajzás szeptember elején, de az is lehet, hogy teljesen elmarad, mondta a szakértő.
A felhőkben repkedő árvaszúnyogok kellemetlenek, főleg, ha berepülnek az ember szemébe vagy szájába, de ezenkívül más gondot nem jelentenek, ugyanis nem csípnek. Így a legjobb, amit tehetünk ellenük, hogy este csak lekapcsolt villanynál nyitunk ablakot, az utcán pedig lélegzetünket visszatartva haladunk át a szúnyograjokon.
A hazai állóvizekben és vízfolyásokban közel 340 árvaszúnyogfaj él (világszerte pedig több mint 5000). Vízben élő lárváik főleg az üledékben található szerves törmelékkel és algákkal táplálkoznak, így elősegítik a víz megtisztulását. A kifejlett példányok testükbe építve emelik ki a szerves anyagot a vízből, így tömegesen nagyon jelentősek a vízi ökoszisztémák tisztulása szempontjából. A már repülő árvaszúnyogokat más rovarok, pókok és madarak fogyasztják, így már egy másik életközösség biomasszáját gazdagítják, és nem a vizeket terhelik tovább.