Amikor hosszasan nézzük egy számunkra vonzó személy arcát, akkor agyunk drogszerű opioid vegyületeket bocsát ki jutalmul azért, hogy párt találtunk magunknak, írják norvég kutatók új tanulmányukban. A másokról szerzett vizuális információ - különösen az arcok - jelentős szerepet tölt be a párválasztásban és kötődésben, és ugyanazt az agyi jutalmazó rendszert aktiválja, amelyet egy finom ennivaló vagy jó zene mondta Olga Chelnokova, az Oslói Egyetem pszichológusa.
A kutatók által végzett tanulmányból kiderült, hogy a vizsgálatban résztvevő férfiak - az agy opioidokkal való serkentése után - hosszasabban nézték a női arcokat és vonzóbbaknak értékelték azokat, mint az opioidokat nem kapó kontrollcsoport tagjai.
Chelnokova és munkatársai 30 egészséges férfit toborzott a vizsgálathoz. A kutatók egyes férfiaknak morfint adtak, amely aktiválja az opioid rendszer receptorait, másoknak meg opioid szupresszorokat (az opioid receptorokat gátló anyagokat) adagoltak.
Ezután különböző vonzerejű női arcokat mutattak a férfiaknak, amelyeket a önkéntesek saját tempójukban lapozgathattak a monitoron. A kutatók arra kérték a férfiakat, hogy értékeljék, mennyire tetszik nekik egy-egy arc, és mérték, mennyi időt töltöttek el az egyes képek nézegetésével.
A morfint kapott résztvevők nagyon magasra értékelték az objektíven legvonzóbbaknak tekinthető arcokat, azaz ezek sokkal jobban tetszettek nekik, mint a többi arc. Ráadásul ezek az alanyok több időt is töltöttek a legvonzóbbaknak tartott arcok szemlélésével, mint a kontrollcsoport tagjai, akik kevesebbre is értékelték ezeket az arcokat.
A kutatók ebből azt a következtetést vonták le, hogy az opioid rendszer úgy segíthet a legmegfelelőbb pár kiválasztásában, hogy felerősíti a jutalmazó érzést az agyban, amikor valaki megpillantja a vonzó potenciális társakat, és kevésbé kívánatosnak tünteti fel a nem annyira vonzó jelölteket.