Az állatok különbözőképpen reagálhatnak társaik halálára: például elfogyasztják, vagy valamilyen más módon eltüntetik elhullott fajtársaik tetemét. Léteznek azonban olyan fajok, akik összetett módon reagálnak erre a helyzetre. A gyász sokáig csak az ember esetében volt ismert, később azonban megfigyelték, hogy a csimpánzok is hasonló reakciókat mutatnak, amikor együttérzően viselkednek haldokló társaikkal. Most úgy tűnik, az intelligencia alapján fejletlenebbnek tekintett újvilági majmok is bekerültek ebbe a csoportba.
A recifei (Brazília) és a bristoli (Nagy-Britannia) egyetem három biológusa 2001 óta videófelvételeken keresztül folyamatosan tanulmányoznak egy tizenkét egyedből álló selyemmajom (Callithrix jacchus) csoportot a brazil őserdőben. A csoport négy felnőtt hímből, három felnőtt nőstényből, valamint három fiatalkorú és két újszülött selyemmajomból tevődik össze. Egy szerencsétlen véletlennek miatt a domináns nőstény leesett az egyik fáról és végzetes fejsérülést szenvedett. Amikor a domináns hím ezt észrevette, a fán hagyta újszülött utódait és lefutott haldokló párjához. Ezt követően a hím egyed olyan viselkedéssorozatot mutatott, amin a kutatók határozottan meglepődtek:
A hím figyelemreméltó gondoskodást tanúsított párja iránt. Ellenőrizte a környéket, és olyan figyelmeztető hangokat hallatott, mintha ragadozó fenyegetné a csoport épségét, eközben sűrűn ölelgette és szagolgatta a szenvedő nőstényt. Amikor a többi selyemmajom közelíteni próbált volna, a hím agresszív pozíciót vett fel, hogy elijessze őket. Néhány alkalommal a hím állat megpróbált párzani a haldokló nősténnyel. Egyelőre nem tudják biztosan, hogy a gyász, vagy a stressz váltotta ki ezt a szokatlan viselkedést, a kutatók azonban úgy vélik, ez a reakció inkább tekinthető a gyász kifejezésének, mert a szexuális aktus gyakran a szociális kötődés erősítésére szolgál a selyemmajmoknál.
A gondoskodó viselkedéssorozat a kutatók szerint a részvét jelenlétét bizonyíthatja a selyemmajmok életében. Ezt a magatartást vélhetően felerősítette a két állat csoporton belül betöltött pozíciója, és az a tény, hogy három és fél éve alkottak egy párt, ami a selyemmajmok élettartamának harmadát felöleli. A pár nyolc utódot nemzett. A nőstény állat pusztulását követően a hím elhagyta a csoportot és soha többé nem került elő. A megfigyelést a kutatók a Primates nevű szaklapban tették közzé.