Egyre nagyobb rejtély a nicaraguai kráter

nicaragua, meteoritbecsapódás
Handout picture released by the Nicaraguan presidency press office showing a Nicaraguan soldier checking the site where an alleged meteorite struck on September 7, 2014 in Managua. A mysterious explosion that rocked Nicaragua's crowded capital Managua, creating a large crater, appears to have been caused by a small meteorite, officials said. Amazingly, in a sprawling city of 1.2 million people, the impact near the international airport did not cause any known injuries, but it did leave a crater measuring 12 meters (39 feet) across. AFP PHOTO / PRESIDENCIA - EL 19 DIGITAL - GERMAN MIRANDA RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / PRESIDENCIA - EL 19 DIGITAL - GERMAN MIRANDA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Vágólapra másolva!
A NASA szakértője szerint nem meteorit ütötte azt a krátert, amelyről hétfőn érkeztek hírek Nicaraguából.
Vágólapra másolva!

Öt méter mély, 12 méter átmérőjű új kráterről érkeztek beszámolók hétfőn Nicaraguából. A hivatalos szervek szerint egy meteorit csapódott be a főváros, Managua repülőtere mellett, és ez ütötte a lyukat.

A Space.com űrkutatási hírportál cikke szerint azonban ez egyáltalán nem biztos. Bár érkeztek beszámolók hangrobbanásról, egy ekkora krátert ütő testnek látványos fényjelenséget kellett volna produkálnia, amíg még a légkörben haladt – mondja Bill Cooke, a NASA Marshall Űrközpontjának vezető meteorit-szakértője.

A hatóságok a krátert vizsgálják Forrás: AFP/German Miranda

A szakértő szerint feltűnően fényes tűzgömböt kellett volna észlelniük a környéken a főváros lakóinak, de ilyenről senki nem számolt be, pedig az esemény éjjel történt.

Ennél is komolyabb ellenérv, hogy egyelőre nem találják a feltételezett meteorit darabjait. Egy ekkora krátert 1 méteres test tud ütni, ha vasmeteoritról van szó (ha nem tiszta vas, még ennél is nagyobbnak kell lennie). Cooke és más szakértők szerint is egy ekkora testből kellett volna maradnia daraboknak. Egyelőre azonban nem találtak ilyeneket, és a képeken sem látszanak.

Felmerült az is, hogy a krátert egy olyan test ütötte, amely a Föld mellett vasárnap elhaladt kisbolygóról (2014 RC) vált le. A NASA hétfőn kiadott közleménye szerint azonban ez biztosan nem igaz: a két esemény más időpontban történt, és ha mégis az derül ki, hogy meteorit ütötte a lyukat, az teljesen más irányból érkezett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!