A Belga Királyi Természettudományi Intézet által Vietnámban felfedezett Phryganistria heusii yentuensis a botsáskák (Phasmatodea) rendjébe tartozik.
Paraméterei nem mindennapiak: hosszúsága akár 32 centiméter is lehet, ha viszont lábait kinyújtja, testhossza az 54 centimétert is elérheti. Ennek köszönhetően jelenleg a második legnagyobb rovarnak számít a világon. Az első egy borneói botsáska, a Phobaeticus chani, melynek mérete kinyújtott lábakkal elérheti az 56 centit.
Jelentős nemi dimorfizmus figyelhető meg a rovarnál: a nőstény nagyobb (26-29 centiméter) méretű és zöld, a hím kisebb (20-22 centiméter) és barnás színű. A kutatóknak nem volt könnyű dolguk a természet eme bizarr csodájának elfogásakor, ugyanis az állat csak éjjel aktív, lassan mozog és megtévesztésig hasonlít egy faágra. Levelekkel táplálkozik.
Az új rovart egyébként egy igen egyszerű entomológiai keresőmódszerrel fedezték fel: egy bottal verték a faágakat, majd a leeső rovarokat egy lepedővel felfogták. Zavarás hatására a felnőtt egyedek mászva igyekeznek menekülni, a nimfák ezzel szemben lábaikat behúzva nyílként csapódnak a talajba. Ha nézegetni szeretnénk őket érdemes finoman bánni velük, ugyanis védekezés céljából hajlamosak végtagjaikat elhullatni (autotómia azaz önamputáció). Az állatok élettartama egyébként néhány hónapos.
Délkelet-Ázsia igen gazdag lelőhelye a botsáskáknak, csak Vietnámban a rend 70 faját fedezték fel idáig.