A bécsi tudósok szerint a kutyák képesek arc alapján különbséget tenni a haragos és boldog érzelmi állapotok között. Állításuk alapján ez az első hiteles bizonyíték arról, hogy egy állat képes egy másik faj arckifejezését felismerni.
„Tanulmányunk azt demonstrálja, hogy a kutyák képesek megkülönböztetni a pozitív és negatív hangulatot hordozó arckifejezéseket egymástól, tudják, hogy ezek két ellentétes állapotot tükröznek. Ami még érdekesebb, hogy ez nem csupán saját gazdáiknál működik, hanem teljesen ismeretlen embereknél is – mondta Ludwig Huber, a Bécsi Állatorvos-tudományi Egyetem kutatója. „Úgy tűnik a kutyák a mosolygó archoz pozitív, a dühös archoz negatív jelentéstartalmat társítanak.”
A vizsgálat során egy tesztsorozatot végeztek el két különböző csoportba tartozó kutyákon, amiknek emberekről készített fényképeket mutattak. Az egyik csoport alanyait akkor jutalmazták, ha mancsukkal a boldog arcokra böktek, a másik csoportot pedig akkor, ha a dühös embereket választották. Az ételjutalmat automatikusan a helyes válasz megadásakor megkapták.
A kutyák olyan gyakran eltalálták a helyes választ, hogy a véletlenszerűséget biztosan ki lehetett zárni – írták a Current Biology szaklapban megjelent tanulmányban. Hozzáteszik: további kutatások szükségesek annak vizsgálatához, hogy kiderüljön, képes-e a kutya az arckifejezés leolvasását követően az emberrel érzelmileg azonosulni (szakmai nyelven ezt emocionális fertőzésnek hívják)
A tanulmány megállapításai sokakat valószínűleg nem lep meg. Korábbi kutatások már megállapították például, hogy négylábú kedvenceink képesek különbséget tenni az ismerős és ismeretlen arcok kétdimenziós másai között, sőt arra is egyre biztosabb jelek utalnak, hogy empátiát tudnak tanúsítani egy síró ember felé.
A kutatók úgy vélik, a kutyák a háziasítás során sokkal jobb szociális képességekre tettek szert, mint a többi megszelídített állatfaj.