Az emberi feromonokat keresik

hónaljkutya
Vágólapra másolva!
Rendelkeznek-e feromonokkal az emberek?  – kérdezi egy tanulmány a mai Proceedings of the Royal Society B-ben. Az írás szerzője, Tristram Wyatt, az oxfordi egyetem professzora szerint az alapoktól kell kezdenünk, ha meg akarjuk találni őket.
Vágólapra másolva!

Az egész állatvilágban jelen vannak

A feromonok olyan kémiai jelek, melyek segítenek az állatok kommunikációjában. Ugyanazon faj tagjai feromonkibocsátással reagálnak egymás viselkedésére, a nemi vonzalmat is ezzel fejezik ki, és a területüket is ezzel jelölik meg. A hím házi egerek feromonjai például egymás között agressziót váltanak ki. A feromonokat felfedezték az egész állatvilágban, de az emberek között nem találtak egyértelmű bizonyítékot rájuk.

A fajok tagjai ugyanolyan illatúak

A „büdös pólós kísérletek” során amikor a résztvevők megszagolták a ruhadarabokat, tévesen értelmezték a feromonokat. Ezek a kibocsátott szagok csupán azt segítenek azonosítani, hogy két immunrendszer mennyire kompatibilis egymással. A fontos feromonok nem egyéniek, ám egyes fajok tagjai hasonló szagokkal, illatokkal bírnak.

A hónalj a legígéretesebb jelölt a feromonok kimutatásához Forrás: --

További kísérletekre lesz szükség

1970 óta néhány androsztenon szteroidot neveztek el emberi feromonnak. Az androsztenonnak és az androszterolnak van feromon hatása a sertések között és megtalálhatóak a emberi hónalj izzadságában, de Wyatt professzor szerint ezek nem bizonyítottan emberi feromonok. Az eddigi bizonyítékok alapján a professzor nem azt állítja, hogy nincsenek feromonok, csupán több tanulmányozásra van szükség más állatokon.

A kutatóknak biológiai teszteket kell használniuk a potenciális feromonok létezésének bebizonyítására. Majd mesterségesen szintetizálják azokat a vegyületeket, amelyek kiváltják a test adott viselkedési vagy fiziológiai reakcióit. Azt is figyelembe kell venniük a vizsgálatok során, hogy mennyire tér el a „szintetikus” feromon koncentrációja az eredetitől.

A babák reagálnak az illatokra

Wyatt professzor véleménye szerint ahhoz, hogy a tudósok megtalálják a feromonokat, először a hónaljnál kell kezdjék a vizsgálatokat. Valójában az egyik legígéretesebb feromonnak nincs is köze a szexulalitáshoz, sokkal inkább az anyasághoz. Az illatok fontosak az anyatejet fogyasztó csecsemőknek. A kutatók korábban már megállapították, hogy ha egy nő az alvó baba orrához teszi a mellbimbóját, a kisgyerek egyből elkezdi szívni azt, akkor is ha nem az édesanyjáé.

„Még nem tudom biztosan, hogy léteznek-e emberi feromonok” – írja Wyatt. „De biztosnak kell lennünk abban, hogy nem találunk semmit, ha a jelenlegi utat követjük. Ezután újra kell próbálkoznunk.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!