A dán Viborg Múzeum szakemberei a várostól délre fekvő ásatási helyszínen vetik be a bányászéletmódra született emlősöket. A területen a szakemberek szerint egy középkori erőd maradványai rejtőzhetnek a föld alatt. A kutatók átvizsgálják az állatok által hátrahagyott földhalmokat, hátha ráakadnak valamilyen régészeti szempontból fontosnak tartott tárgyra.
A hatóságok kezdetben viccnek gondolták, amikor a múzeum szakemberei engedélyt kértek a vakondok alkalmazásához – írta a Copenhagen Post című dán lap internetes kiadása. Amikor azonban látták, hogy a régészek nem tréfálnak, és valóban egy furcsa, ám egyedi ötlettel álltak elő, amivel még a hagyományos módszerek során keletkező károkat is el lehet kerülni, áldásukat adták a projektre.
„Olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik” – nyilatkozta az újságnak Jesper Hjermind, a Viborg Múzeum archeológusa. A szakértő szerint, ha a vakondok által kiásott földben egyre növekszik a leletek száma, az azt jelenti, hogy már közel járhatnak a föld alá temetett építményhez. A felszínre került tárgyakból a kutatók adatbázist készítenek, ezzel próbálják leszűkíteni a keresett épület pontos helyzetét.
Hjermind a módszert viccesen „vakondológiának” keresztelte el. A szakember elmondta: a legnagyobb jutalom, hogy úgy jutunk fontos információkhoz, hogy közben nem pusztítunk el semmit az ásatás helyszínén.