A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMagyarország
09:00KézilabdaBrazília-Magyarország
HUNPongrácz Bence
10:30CselgáncsIsmael Alhassane-Bence Pongracz
HUNPásztor Flóra
10:55VívásFlora Pasztor-Jacqueline Dubrovich
HUNKoch Máté
12:25VívásMate Tamas Koch-Grabiel Lugo
HUNAndrásfi Tibor
12:50VívásRuben Limardo-Tibor Andrasfi
HUNFucsovics Márton
13:30TeniszMarton Fucsovics-Rafael Nadal
HUNSiklósi Gergely
13:40VívásJakub Jurka-Gergely Siklosi
HUNMarozsán Fábián
15:00TeniszFabian Marozsan-Ugo Humbert
NyílNyíl

A Nap a Tejútrendszer kései gyermeke

tejút
Csillagok és csillaghalmazok 10 milliárd évvel ezelőtti születésének illusztrációja a Tejútrendszer egy képzeletbeli bolygójának felszínéről szemlélve
Vágólapra másolva!
A Nap a Tejútrendszer "kései" gyermeke - erre a következtetésre jutottak a Texasi A&M Egyetem csillagászai, akik csaknem kétezer, a galaxisunkhoz hasonló csillagvárost térképeztek fel.
Vágólapra másolva!

A "galaxisszámlálás" során az eddigi legteljesebb képet alkották meg arról, hogy miként fejlődtek az elmúlt 10 milliárd év során a csillagvárosok - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

Babyboom
Mint kiderült, a Tejútrendszerhez hasonló galaxisok a kezdet kezdetén kis csillaghalmazok voltak, amelyek hatalmas étvággyal rendelkeztek, óriási mennyiségekben "habzsolva" a gázokat. "Falánkságuk" valóságos babyboomot eredményezett, csillagtermelékenységük a mai ráta harmincszorosa volt.

Csillagok és csillaghalmazok 10 milliárd évvel ezelőtti születésének illusztrációja a Tejútrendszer egy képzeletbeli bolygójának felszínéről szemlélve Forrás: NASA, ESA, and Z. Levay (STScI)

A Nap azonban a Tejútrendszer "kései" gyermeke, hiszen nem egészen 5 milliárd évvel ezelőtt született, amikor a csillagtermelési ráta a korábbi töredékére zsugorodott.

A születés időpontja végső sorban azonban kedvezőnek bizonyult, hiszen nagy valószínűséggel ennek köszönhető a Naprendszer létrejötte. A hidrogénnél és a héliumnál nehezebb elemek ugyanis a galaxisfejlődés kései szakaszában voltak bőségesen jelen, amikor a masszív csillagok ellobbanásával a Tejútrendszert elárasztották a bolygók képződéséhez szükséges "építőanyagok".

A vizsgálat

A projekt keretében egyaránt végeztek vizsgálatokat a látható fény, az ibolyántúli és az infravörös tartományban, a felvételeket a NASA Hubble- és Spitzer-űrteleszkópjai, az Európai Űrügynökség Herschel-csillagászati műholdja, valamint földi telepítésű távcsövek segítségével készítették.

"Vizsgálatunk alapján képet kaphattunk arról, hogy milyen lehetett a Tejútrendszer a távoli múltban. Kiderült, hogy a galaxisok az elmúlt 10 milliárd év alatt hatalmas átalakuláson mentek át, s az őket benépesítő csillagok többsége életük első 5 milliárd évében képződött" - hangsúlyozta Casey Popovich, a tanulmány vezető szerzője.

A Tejútrendszerhez hasonló galaxisok növekedése az idők folyamán Forrás: NASA, ESA

A kutatásról a The Astrophysical Journal című szaklapban jelent meg tanulmány.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!