Háromezer éves műkincseket találtak Izraelben

fáraókori sír, Luxor, The American Research Center in Egypt, sírkamra, falfestés, Egyiptom
A 18. dinasztia uralkodása alatt épített sír nyugati fala
Vágólapra másolva!
Több mint 3000 éves, a Kánaán fölötti egyiptomi uralom idejéből és az egyiptomi kivonulástól az első jeruzsálemi szentély koráig tartó időszakból származó műkincseket találtak a Negev-sivatag egy barlangjában.
Vágólapra másolva!

Tel Halif nevű ásatáson talált több tucat lelet a régészek szerint hajdan a Júda törzs, a babiloni fogságba el nem hurcolt egyetlen izraeli törzs tagjainak tulajdonában volt. A régészek gyors kényszermentéssel tárták fel a barlangot, miután észrevették, hogy az Izrael déli részén maffiaszerűen működő régiségtolvajok szemet vetettek a lelőhelyre, fosztogatni kezdték a későbronzkori (i.e. 1500) és vaskori (i. e. 1000) kerámiaedényeket, kárt okoztak a barlangba zárt tárgyakban - közölte szerdán az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA).

A lelőhely feltárásakor több mint háromszáz, évtizedek alatt felhalmozott különféle kerámiatöredéket, több tucat bronz-, kagyló- és fajanszékszert, sárgás alabástromból készített különleges edényeket, pecséteket és kozmetikumtégelyeket találtak. "Az ország déli részén élő Júda törzs kultúrájára jellemző tárgyak között több tucat kőpecsétre bukkantunk, egy részük szkarabeusz formájú, ezek a területet a késő bronzkorban uraló egyiptomi kultúra tipikus jegyeit hordozzák"- közölte Amír Ganor, az IAA rablásmegelőző részlegének igazgatója. Az ásatáson talált szkarabeuszpecsétek többsége az i. e. 14-15. századból ered. Ebben a korban Egyiptom uralta Kánaánt, néhány pecséten a királyok nevei is feltűnnek - hangsúlyozta Danázna Ben Tor, az Izrael Múzeum egyiptológusa.

A megtalált szkarabeusz formájú kőpecsétek utalnak a területet a késő bronzkorban uralt egyiptomi kultúrára (a kép illusztráció) Forrás: ARCE/Ayman Damarn

"Az izraeliták ugyan elhagyták Egyiptomot, de a barlang feltárása azt bizonyítja, hogy Egyiptom nem hagyta el őket és leszármazottaikat. Erről tanúskodnak az Exodus utáni korokat feltáró régészeti ásatások, ahol a Júda törzs tagjainál továbbra is megfigyelhető az egyiptomi kultúra hatása" - mondta el a szakértő. A még szeptemberben feltárt, de a nagyközönségnek csak szerdán, a pészah ünnepe előtt bemutatott kincseket az IAA műhelyeibe vitték további helyreállításra és tanulmányozásra, ennek során várhatóan további tudást szereznek a bibliai időkben Izrael földjén élők fölötti egyiptomi befolyásról.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!