Krasimir Leshtakov, a szófiai egyetem archeológiaprofesszora a Kr. e. 7. évezredre datálható újkőkori település átfogó kutatása során felfedezte, hogy a neolitikumban itt élő emberek már évezredekkel korábban háziasították a tyúkot, mint azt eddig feltételezték.
Eddig azt feltételezték, hogy Európában a házityúk tartása a korai középkorban, a dél-európai arab hódítás után vált népszerűvé (bár maradtak fenn feljegyzések arról, hogy már az ókori görögök és rómaiak is tartottak tyúkokat). Most kiderült, hogy évezredekkel ezelőtt a mai Bulgária szívében már sokkal korábban megtörténhetett a háziasítás.
„Az első európai omlettet 8000 évvel ezelőtt ették Jalbakovóban” – mondta el a kutatások eredményét prezentáló, és a szófiai Természettudományi Múzeumban megtartott előadásán Leshtakov professzor. A helyszínen talált csontokból megállapították, hogy az itt élő emberek egy nagyobb testű, röpképtelen tyúkfélét tartottak.
A környékbeliek egyébként is jóval megelőzték a korukat: a tyúkokon kívül disznókat is háziasítottak, alkoholt készítettek és a Bulgáriában elterjedt kashkaval sajtot is ismerték már, valamint kecskéket, birkákat és marhákat tartottak. Ezen kívül ismerték a rézolvasztást, így itt jelent meg elsőként a kohászat Európában.
A Haskovo területén ma élő emberek egy részét genetikai vizsgálatokkal vissza tudták vezetni a neolitikumban itt letelepedett csoportokhoz. Ez azt mutatja, hogy ezek a törzsek nem igazán vándoroltak, leszármazottaik még ma is ugyanitt élnek.