A Balaton északi partjának fővárosa,
Balatonfüred szimbóluma a népszerű Tagore-sétány és a hajókikötő közelségében található halász és a révész szobor,
amely a két helyi ősfoglalkozást jelképezi. A kamerát a sétányon a megfelelő helyre pozícionálva, a június 2.-i holdkeltét éppen a két, bronzból öntött alkotás között láthattuk. Azon a napon meglehetősen párás volt a légkör, így a holdkorong csak jóval a horizont felett jelent meg.
A jelenség a naplemente perceiben kezdődött, ezért a túlpart fényei még nem látszottak. A sorozatfelvétel egyes képei három perces időközzel készültek, ugyanis ennyi idő kell égi kísérőnknek ahhoz, hogy előrehaladva , a képen ne takarja el az előzőleg megörökített holdkorongot.
A magyar népi hagyomány nem adott külön nevet az egyes hónapok teliholdjainak,
az angolszász kultúra viszont változatosan módon emlékezik meg erről. A júniusi holdtöltét például „Rose Moon”, azaz „rózsa holdként” említi, amely szimbolikusan, a fotó előterében virágzó rózsákhoz is kapcsolható.
Az előbbi helyszínez közeli Alsóörs is kiválóan alkalmas holdkelték megfigyelésére, amint a felvételek is bizonyítják. A kép a szürkület időszakában készült, azaz a nap jóval a látóhatár alatt tartózkodott, miközben a háttérben már Siófok közvilágítása pislákolt.
A Hold élénk, vöröses színe annak köszönhető, hogy a alacsonyan álló égitest fénye vastagabb légrétegen halad át, és ebben a helyzetben az atmoszféra a vöröshöz közeli hullámhosszú fényeket jól átengedi, míg a spektrum többi tartományát elnyeli.
Az égitest alakjának elliptikusságát és peremének szögletességét a légköri fénytörésnek köszönheti.
A tihanyi bencés apátság a félsziget emblematikus műemléke, amelynek sziluettje a Balaton távoli régióiból is látszik. Ha fotózáskor azt szeretnénk elérni, hogy - hosszú fókuszú teleobjektívet használva – a Hold pontosan a tornyok felett látszódjon, akkor nagyon pontosan kell beállnunk a megfelelő helyszínre.
Az alábbi kép, még gondos tervezés mellett is csak másodjára sikerült, ugyanis a modern szoftverekkel végzett előzetes számítások ellenére, a Belső-tó partján mégis akadt zavaró tényező.
A végeredmény viszont megérte a fáradságot,
mert kivilágított apátság felett gyönyörű látvány volt a már éppen fogyatkozó, 96%-os megvilágítottságú holdkorong.
A Balaton-felvidék tanúhegyei közül talán a legismertebb a Badacsony, amelynek vulkáni formája – bárhonnan is szemléljük – minden mástól megkülönböztethető.
Klasszikus látványa a déli partról nézve teljesedik ki,
de hasonlóan impozáns a szigligeti várból megfigyelhető arca is.
A nyári napforduló időszakában, Szigligetről nézve, a Hold a Badacsony vonulata mellett kelt fel, amely vörösesre színezte a látóhatárt.
Akinek a nyár folyamán kedve támad egy balatoni holdkelte élményének átéléséhez vagy fotografikus megörökítéséhez, kitűnő lehetőségei lesznek.
Az alábbi táblázat a jelenség megfigyelésének legkedvezőbb időpontjait foglalja össze
a kelés irányával együtt. Segítségként megemlítjük, hogy az égitest pozíciójának meghatározásában 0 fok az északi, 90 fok a keleti, 180 a déli, míg 270 fok a nyugati irányt jelöli ki.
Legkedvezőbb nyári holdkelte időpontok
Július 2. 20 óra 46 perc 116 fok