A Rheithrosciurus macrotis tudományos névre hallgató állat nem csak a vámpírtörténetek által inspirált legendáiról híres, hanem rendkívül bolyhos farkáról is.
Andrew Marshall, a Michigani Egyetem biológusa és kollégái 35 videokamerát állítottak fel az állat feltételezett élőhelyén, az indonéziai Gunung Palung Nemzeti Park területén.
Épp egy jakartai bárban üldögéltem, amikor a videót nézve kiszúrtam az emlőst”
– mondta Marshall a Science híroldalának.
A felvételen - amelyet az alacsony fényviszonyok miatt infravörös kamerával készítettek – jól látható, ahogy a mókus a levelek között keresgél valamit (az oldal szerint az egyik Canarium nemzetségbe tartozó fafaj dióját). Mivel a táplálkozását a videó nem mutatja, így a biológusok továbbra sem tudják sem megcáfolni, sem megerősíteni az állatot körüllengő mítoszt.
A mókus hegyes, denevérszerű fülei és rejtőzködő természete mindenesetre biztosan hozzájárult az állat misztikusságához.
A helyiek történetei szerint a nagyjából 35 centiméteres állat szarvasokat támad meg és a vérüket issza.
Persze ezeket a sztorikat még sohasem sikerült senkinek sem megerősítenie.
Ami igazán szenzációs, az a mókus tekintélyes méretű, szokatlanul bolyhos farka. A testrész valószínűleg azért fejlődött ekkorára, hogy az állat nagyobbnak látszódjon, és így elriassza a potenciális támadókat. Egyes szakvélemények szerint a különleges farok a szaporodási sikerességben is szerepet játszhat. A kutatók most abban reménykednek, hogy további filmfelvételek is készülnek az állatról, és ezáltal többet megtudhatnak a vámpírmókus táplálkozásáról, viselkedéséről, és arról, hogy van-e bármiféle alapja a legendáknak.