A férfi pihenni állt meg Huakeli térségében egy régi hegyvidéki úton, amikor a kövek között meglátta a mintegy 80 centiméter hosszú kardot. Jostein Aksdal norvég régész csütörtökön a műkincset Bergenben bemutatva elmondta, hogy valószínűleg a viking kor elején, az i. sz. 8. század végén használhatták a kovácsoltvas fegyvert.
Abban a korban a kard igen értékes fegyver volt, ennek a kardnak a tulajdonosa valószínűleg egy gazdagabb, befolyásosabb személy lehetett. A vikingek többsége ugyanis inkább egyszerű kést vagy fejszét használt – mondta el Aksdal az AFP francia hírügynökségnek.
A túrázó férfi a kardot három éve találta, de csak nemrég mutatta meg egy régésznek. A fegyvert a nyugat-norvégiai Bergen múzeumában fogják kiállítani.
A szakemberek még nem találtak magyarázatot arra, hogyan került a hegyekbe a kard. A régészek feltételezése szerint a térségben egy sír lehetett, vagy egy kereskedő hagyhatta el. "Valaki meghalhatott ott? Harc folyhatott a térségben, esetleg kiraboltak vagy megöltek valaki" – találgatta Aksdal. Erre csak jövőre derülhet fény, a tavaszi jégolvadás után terveznek kutatást indítani a térségben.
Huakeli hegyeit fél éven át hó és jég borítja, az elmúlt években azonban egyre több ősi tárgy került a föld felszínére a globális felmelegedés okozta egyre nagyobb mértékű hó- és jégolvadás miatt.