A Sydney-i Egyetem fogorvosai által hét éven át készített és most a Community Dentistry and Oral Epidemiology című folyóiratban közölt felmérés azt bizonyítja, hogy a hagyományos fúrás-tömés az esetek mintegy 30-50 százalékában kiváltható megelőző jellegű szájápolással.
„A fogszuvasodás eseteinek jelentős részében a tömés nem indokolt” – hangoztatta a cikket jegyző Wendell Evans, az egyetem tanára. „A kutatás azt jelzi, hogy a fogorvosok többségének hozzáállása a fogszuvasodás kezeléséhez jelentős revízióra szorul. Tanulmányunkban rámutattunk, hogy a megelőzésre összpontosító megközelítés számos előnnyel bír a jelenlegi gyakorlathoz képest.”
„Sokáig az volt az általános nézet, hogy a fogszuvasodás gyorsan előrehaladó folyamat, ezért legjobb, ha a kezdődő szuvasodást minél korábban azonosítjuk, és azonnal eltávolítjuk” – folytatja a gondolatot Evans. „Azt gondoltuk, ez az egyetlen biztos módja annak, hogy megakadályozzuk a tényleges lyukak kialakulását. A szuvasodásnak indult állomány eltávolítása után az érintett fogat töméssel kell helyreállítani. Azonban immár 50 év felhalmozott kutatási tapasztalata igazolja, hogy a fogszuvasodás nem mindig progresszív, és
ha előrehalad is, mindenképp lassabban, mint korábban feltételeztük.
Átlagosan négy-nyolc évig is eltart, míg a szuvasodás a fog külső zománcrétegét áttörve eléri a belső dentinállományt. Ez rengeteg időt hagy nekünk arra, hogy azonosítsuk és kezeljük a szuvasodást, mielőtt valóban tömésre szoruló lyukat képezne.”
Evans és csapata ezért új ajánlást dolgozott ki a fogszuvasodás ellátására, amely a szuvasodás kockázatának felmérésétől kezdve a fogászati röntgenfelvételek helyes értelmezésén át a korai (még odvat nem képező) szuvasodás kezeléséig minden lépésre kiterjed.
Az ajánlott fúrásmentes protokoll az alábbi négy fő pillérre támaszkodik:
„Ajánlásainkat elsőként a Westmead Hospitalban kezelt magas kockázatú betegeinken teszteltük, nagy sikerrel. Eredményeink azt mutatták, hogy a korai szuvasodás megállítható és visszafordítható, a fúrás és tömés alkalmazása pedig drasztikusan csökkenthető” – állítja a professzor.
Fúrni és tömni csak akkor kellene, amikor a tényleges lyuk már nyilvánvalóan kialakult.
A fúrásmentes protokollt később Új-Dél-Wales és az ausztrál főváros környékének számos fogorvosi praxisa átvette. Hétévnyi tapasztalat alapján egyértelműen kimondható, hogy az új ajánlások szerint kezelt páciensek körében számottevően csökkent a fogszuvasodás kockázata, és 30-50 százalékkal alacsonyabb a végrehajtott fúrások-tömések aránya.
„Betegeinknek nyilvánvalóan megelégedésére szolgál az alacsonyabb szuvasodási rizikó és a kevesebb tömés – de hozzá kell tenni, hogy e cél elérésében nekik maguknak is tevékenyen részt kell vállalniuk” – mondta végül Evans. „Ez a fajta kezelés csak akkor lehet igazán eredményes, ha fogorvos és betege szorosan együttműködik.”