Az első írásos emlékünk a Kr. u. 2. századból való: Serenus Sammonicus római polihisztor írásában, a Liber Medicinalisban említi meg, hogy az ABRAKADABRA tökéletes lehet a hemitritaeosnak nevezett betegségre. A megfelelő használathoz egy pergamenre le kell írni először az egész szót, majd fokozatosan elvenni a végéről egy betűt, míg végül az „a” betűig el nem ér. Az egészet egy tölcsér alakban kell felrajzolni. A mágikus papiruszt aztán a nyak környékére kellett helyezni.
Valószínűleg Sammonicus sem magától találta ki ezt a varázsmondást, csak
ő volt az első, aki írásba foglalta.
Néhány elmélet szerint a szó maga az abraxas mágikus kifejezésből eredhet, amely görög számokként összeadva 365-öt, azaz az év összes napját adja ki.
Aztán társítják még a héber atya, fiú és szentlélek szentháromsághoz, ez héberül az „ab, ben és ruach hakodesh”. Köze lehet az arámi avra kadavra kifejezéshez is, amely már ismerős lehet a Harry Potter-rajongóknak, hiszen J. K. Rowling felhasználta gyilkos főbenjáró átkának, az avada kedavrának megalkotásához. Ez eredetileg azt jelentette, hogy „hagyd elpusztulni”, ami logikusnak tűnik, ha a betegség pusztulásáról beszélünk.