Az ember hajlamos azt hinni, hogy egy kellően nagy papírlapot addig lehet hajtogatni, amíg meg nem unjuk. A matematika – és a gyakorlat – azonban hamar kiábrándít. Sokáig úgy vélték, hogy ez a szám nem lehet nagyobb 7-nél.
Egy amerikai középiskolásnak, Britney Gallivannek azonban 2002-ben sikerült 12-szer félbehajtania egy 1200 m hosszú vécépapírt. Ezt a rekordot emelték – némi trükkel – 13-ra a massachusettsi St. Mark's School diákjai, dr. James Tanton vezetésével.
A papírhajtogatás nehézségének oka, hogy a papírlap vastagsága exponenciálisan nő minden félbehajtással, és ez egyre nagyobb energiát igényel minden egyes újabb hajtáskor.
Induljunk ki egy nagyjából 300 mm hosszú, 0,05 milliméter vastag A4-es papírlapból.
„Az első félbehajtáskor 150 mm hosszú és 0,1 mm vastag lesz” – mondta dr. Karl Kruszelnicki, az ABC Science Online korábbi cikkében. „A második hajtásnál 75 mm hosszú és 0,2 mm vastag lesz. A 8. hajtásra (ha egyáltalán eljut valaki idáig) egy 1,25 mm hosszú, de 12,8 mm vastag papírgalacsinunk lesz. Tehát vastagabb, mint amilyen hosszú, és ha megpróbáljuk meghajlítani, olyan, mintha acélrudat akarnánk összehajtani.”
Jesus Diaz, a Gizmodo ismeretterjesztő portálon még részletesebben kiszámolta a papírhajtogatáskor kapott vastagságot.