A hidegvízi korallokat a világ különböző szélességi fokain megfigyelték már, és a trópusi területek korallzátonyait alkotó fajok hidegvízi rokonainak tekintik ezeket. E korallok törékeny, elágazó telepeket alkotnak, amelyek sokféle tengeri élőlénynek adnak otthont.
Az első hidegvízi korallközösséget 2010-ben fedezték fel az Ibériai-félsziget mellett az Avilés-kanyonban. A Barcelonai Egyetem és a spanyol nemzeti kutatási tanács (CSIC) csoportja a Cap de Creus-kanyonban bukkantak élő kolóniákra a Földközi-tenger nyugati részén. Ez a legjobban dokumentált példája az ilyenfajta mélytengeri ökoszisztémának az egész Földközi-tengerben.
A most felfedezett telep a La Fonera-kanyonban található 130-370 méter mélységben és
400 000 négyzetméteren terül el.
A kutatók távirányítású tengeralattjáróval bukkantak a közösségre.
A gazdag telepen elsősorban Madrepora oculata (fehér korall) és Dendophyllia cornigera (sárga korall) él, írják a kutatók a PLOS ONE folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Ezek a hidegvízi koralltelepek talán még nagyobb veszélyben vannak, mint trópusi társaik. Eddig – mélytengeri, meredek partfalakon való elhelyezkedésük miatt – elkerülték a vonóhálós halászat okozta károkat, de így is a kipusztulás fenyegeti őket.