A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMárton Anna
09:00VívásAnna Marton-Katherine Paredes
HUNPusztai Liza
11:15VívásLiza Pusztai-Michela Battiston
HUNSzűcs Luca
11:15VívásMartina Criscio-Luca Szucs
HUNKovács Richárd
12:20ÖkölvívásHarrison Garside-Richard Kovacs
HUNDósa Dániel
13:05VívásDaniel Dosa-Abdelrahman Tolba
HUNMagyarország
20:05VízilabdaMagyarország-Kanada
HUNMagyarország
21:00KézilabdaArgentína-Magyarország
NyílNyíl

Egyes korallok már alkalmazkodtak a globális felmelegedéshez

korall
Vágólapra másolva!
Egyes korallpopulációk már rendelkeznek olyan genetikai variánsokkal, amelyek a melegebb tengervízben való élethez szükségesek. A szakértők szerint ezeknek a géneknek a terjedése segíthet a koralloknak a globális felmelegedés túlélésében.
Vágólapra másolva!

"Kutatásaink szerint nem kell várni új korallmutációk megjelenéséig.

- fejtette ki Mihail Matz, a Texasi Egyetem kutatója, aki munkatársaival a Science című amerikai tudományos lapban mutatta be a kutatás eredményeit.

A korallok kétféleképpen szaporodhatnak: ivartalanul és ivarosan, amikor a megtermékenyített petesejtből lárva alakul ki, amely letelepedve új kolóniát alapíthat. "A korall-lárvák mozognak az óceánban, de az ember is segíthet a gének terjesztésében, ha felnőtt korallok áttelepítésével felgyorsítja a folyamatot" - tette hozzá Matz.

Világszerte súlyosan károsodtak a korallzátonyok

A korallzátonyok világszerte súlyosan károsodtak a tengerek felszíni hőmérsékletének emelkedése miatt. Amikor a tengervíz túlságosan felmelegszik, a korallokban élő apró organizmusok, velük együtt maguk a korallok is elpusztulnak. Csak a világos mészváz marad, ezért hívják a tudósok a jelenséget korallfehéredésnek.

Forrás: Dr. Line K Bay, Australian Institute of Marine Science

Az előnyös gének elterjedhetnek

Néhány korall a többinél jobban tolerálja a megemelkedett hőmérsékletet, eddig azonban a tudomány előtt ismeretlen volt, mi áll a különbözőség hátterében. Kutatásuk során a szakértők kereszteztek az ausztrál Nagy-korallzátony melegebb vizeiben élő korallokat a hűvösebb területeken, mintegy 480 kilométerre délebbre élő "rokonaikkal".

Genomikai eszközökkel kimutatták, hogy

biológiai fejlődés eredménye a melegebb vízhez való alkalmazkodás.

Kiderült az is, hogy ha északibb korallokat kereszteznek a déli, hűvösebb területeken élő korallokkal, akkor a melegebb vizekhez szokott északiak továbbadják utódaiknak a meleggel szembeni tolerancia képességét.

"A felfedezés segít megérteni, milyen lehetőségeik vannak a koralloknak a melegebb vízhez való alkalmazkodásban" - fejtette ki Line Bay, az Ausztrál Tengerkutató Intézet munkatársa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!