1960. május 5-én az Egyesült Államok külügyminisztériuma (United States Department of State) hosszú sajtóközleményt tett közzé.
A Christian A. Herter külügyi államtitkár (külügyminiszter) által jegyzett kommüniké arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA egyik magaslégköri kutatógépe Törökországtól északra, a Van-tó térségében eltűnt.
A közlemény szerint a pilóta korábban oxigénellátási problémáról tett jelentést a földi irányításnak,
ezért az valószínűsíthető, hogy elvesztette eszméletét, és az irányítás nélkül maradt gép idegen légtérbe jutva megsemmisült.
A valóság azonban ennél némileg árnyaltabbnak bizonyult, hasonlatosan a hidegháborús korszak népszerű jereváni rádiós vicceihez. A hír igaz volt, csakhogy nem a NASA, hanem a CIA gépe tűnt el, és nem a magaslégköri felhők rejtelmeit, hanem a földbe ásott szovjet rakétasilók titkait szerette volna felderíteni.
Az ebből kibontakozó incidens is mindennek volt nevezhető, csak éppen viccesnek nem.
A kulisszák mögött, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) főhadiszállásán napok óta felfokozott, ideges hangulat uralkodott.
A hírszerzés agytrösztjéhez május 1-jén befutott titkos jelentés szerint a pesavari (Pakisztán) légibázisról aznap felemelkedett Lockheed U–2 típusú katonai felderítőgép mélyen a Szovjetunió felett, Szverdlovszk (ma Jekatyerinburg) térségében, fedélzetén Francis Gary Powers őrnaggyal, eltűnt.
Május elsején Powers azzal a titkos megbízatással emelkedett a magasba, hogy a Szverdlovszk és Pleszeck körzetében feltételezett szovjet interkontinentális rakétasilókról készítsen felvételeket.
Kezdetben a CIA főhadiszállásán biztosak voltak abban,
hogy Powers a „Sárkányhölgy” roncsai között lelte halálát.
( Az U–2 beceneve Dragon Lady, azaz Sárkányhölgy volt.) Egyes – hivatalosan máig cáfolt – források szerint, a mélyen a Szovjetunió légterébe berepülő U–2-pilóták felszereléséhez hozzátartozott egy pénzérmébe rejtett, cianiddal mérgezett fémtüske is, „végső szükség” esetére.
Viszont több mint idegesítőnek bizonyult a szovjetek vészjósló hallgatása, különösen azért, mert
a CIA az elnök háta mögött és tudta nélkül döntött a végzetes bevetésről.
Nem kellett túl sokat várni; a külügyminisztérium szenvtelen hangú közleményére nem kisebb személyiség, mint maga az SZKP első titkára, Nyikita Szergejevics Hruscsov reagált, szinte azonnal.
Hruscsov bombasztikus bejelentést tett: állítása szerint a szovjet légvédelem Szverdlovszk körzetében egy, a szovjet légteret és a nemzetközi jogot tudatosan és súlyosan megsértő amerikai kémrepülőgépet lőtt le.
A CIA egyre jobban belebonyolódott a kényszerű hazugságspirálba; újabb súgásukra a külügyminisztérium határozottan visszautasította a hangulatkeltőnek minősített szovjet „vádakat”, azt hangsúlyozva, hogy egy békés, tudományos kutatási feladatokat ellátó „civil” gép véletlen balesetéről van szó.
Ennek alátámasztására még egy sebtében a NASA színeire átfestett és az űrkutatási hivatal logójával ellátott U–2 fotóját is bemutatták a sajtó képviselőinek, váltig bizonygatva, hogy ilyen volt az eltűnt repülőgép.
Ekkor tört ki azonban az igazi vihar, a ravasz és taktikus Hruscsov május 7-én az amerikai cáfolatra ugyanis a következőket nyilatkozta: „Elárulok egy titkot. Első beszámolómban direkt nem említettem, hogy a pilóta ép és egészséges… és most akkor nézzék meg, hogy az amerikaiak mennyi butaságot mondtak.”
A szovjet pártvezető bejelentése hidegzuhanyként érte a CIA korifeusait,
hiszen az volt a meggyőződésük, hogy a sztratoszférában, több mint 21 ezer méter magasan szétrobbant gépet aligha hagyhatta el élve a pilótája, és ha mégis, ugyebár, az overáljában ott lapult az a bizonyos tüske is.
A szovjetek észlelve az amerikaiak hirtelen jött zavarát, újabb lapokat húztak elő; bemutatták a sajtó képviselőinek Powers túlélőcsomagját, a benne lévő 7500 rubel készpénzzel együtt. Hruscsov bejelentése után a Fehér Házban, az Ovális Irodában ugyancsak idegessé vált a hangulat.
A CIA partizánakciója miatt felbőszült és a nyilvánvalóvá lett hazugságoktól megszégyenült Eisenhower elnök, elkerülendő a Fehér Házat egyre agresszívabban ostromló sajtó képviselőivel való kínos találkozót, vidékre menekült, és egy kiadós golfozással vezette le feszültségét.
1960. május elsején kora reggel, az észak-pakisztáni Pesavar légibázisán, miután a szerelők végeztek az újabb bevetésre kijelölt U–2 előkészítésével, beszíjazták az ülésbe a szkafanderbe öltöztetett Powers őrnagyot.
Az utolsó - sikeres – U–2-bevetés alig egy hónappal korábban történt erről a bázisról. Amit ezen a verőfényes reggelen nem tudhattak az amerikaiak, hogy odaát a korábbi büntetlen berepkedésektől felbőszült szovjetek egy teljesen új, félelmetes fegyver, az Sz–75 Dvina légvédelmi rakéták indítóegységei mellett várakozva kémlelték a felhőtlen májusi égboltot.
Az 1950-es évek derekán az amerikai politikai vezetés betegesen félt egy váratlan, az Egyesült Államok elleni szovjet atomtámadástól. Pearl Harbor rémképe még élénken élt az 1953-ban hivatalba lépett második világháborús veterán tábornok, Dwight D. Eisenhower elnök emlékezetében.
Az aggodalmakat csak fokozta, amikor 1954-ben híre kelt a szovjetek első, nagy hatótávolságú sugárhajtású nehézbombázó gépének, az atomtöltetek hordozására is alkalmas Mjasziscsev M–4 (NATO-kódneve: Bison) szolgálatba állításának.
Az impozáns, négy hajtóműves, több mint 48 méter hosszú és 50 méter szárnyfesztávolságú bombázót
először az 1954. május elsejei ünnepen csodálhatta meg a nagyközönség,
amikor a Mjasziscsev-kötelékek áthúztak a moszkvai Vörös tér felett. A meghívottként jelen lévő amerikai katonai attasé lóhalálában tájékoztatta Washingtont, hogy az oroszok új, „nagy mennyiségű” csapásmérő nehézbombázóval rendelkeznek.
Valójában a „nagy mennyiség” mögött volt némi szovjet turpisság;
az oroszok ugyanis erőfitogtatás céljából ugyanazzal a néhány géppel többször is átrepültek az eget szájtátva bámuló közönség feje felett. Mindenesetre a hír riadóként hatott az óceán túlpartján, kitört a „bomber-gap”, az atombombázó-hisztéria.
Ez vezetett el ahhoz, hogy Eisenhower elrendelte az állítólagos ufóügyektől elhíresült nevadai 51-es körzetben kifejlesztett szupertitkos magassági felderítő, a Lockheed U–2 „Dragon Lady” Szovjetunió feletti bevetéseit.
Az 50-es években az atomháború fenyegető lehetőségétől pattanásig feszültek az idegek.
Egy szikra is elegendő lett volna ahhoz, hogy elinduljon a végzetes megtorló gépezet.
Noha az amerikai hírszerzés számára elengedhetetlenné vált, hogy pontos információkhoz jusson a szovjet atomarzenálról, illetve a hadászati rakétakilövő-állásokról és bombázóflottáról, Eisenhower elnök szabályosan rettegett attól, hogy a szovjet légtérben elfogott vagy lelőtt amerikai kémrepülőgép háborús konfliktust teremthet a két atomnagyhatalom között.
Ezért a felderítő egységet kivonták az U.S. Air Force kötelékéből, és a CIA alá rendelték, csakúgy, mint a hajózó személyzetet.
Az U–2-sek nem rendelkeztek sem felségjellel, sem azonosítószámmal
abból a megfontolásból, hogy egy incidens esetén letagadhassák a légierő érintettségét. A kémrepülések súlyos külpolitikai aggályokat vetettek fel, ugyanis valamely állam katonai gépének egy másik állam légterébe történő szándékos berepülése ellenséges cselekedetnek számít.
Emiatt is ragaszkodott Eisenhower ahhoz, hogy minden egyes bevetést személyesen engedélyezzen. A szakértők túlzottnak vélték az elnök aggodalmát.
Amikor az U–2 1955-ben szolgálatba állt, nem volt párja a világon.
Szolgálati csúcsmagassága messze felette állt a korabeli szovjet elfogó vadászok és légvédelmi rakéták operációs magasságának.
Ez a gyakorlatban is bebizonyosodott; a törökországi, majd 1957-től pakisztáni bázisokról felszálló „Sárkányhölgyek” büntetlenül repkedhettek a szovjet légtérben. A szovjetek ekkoriban még hiába emelték rá a vadászaikat a betolakodókra,a MiG–19 és Szu–9 elfogó vadászgépek képtelenek voltak az U–2 magasságáig felkapaszkodni.
Az 50-es évek második felében egyre több hírszerzési információ érkezett az Egyesült Államok katonai felderítéséhez, amelyek arra utaltak, hogy a szovjetek az U–2 biztonságát veszélyeztető légelhárító fegyver birtokába jutnak.
Ezért az elnök már nem akart további felderítő repüléseket engedélyezni.
A CIA ugyanakkor szeretett volna további felderítési adatokhoz hozzájutni, ezért szabályosan elszabotálták az elnöki ukázt. Így került sor 1960. május elsején Powers végzetesnek bizonyult repülésére is.
Powersnek Pesavarból felszállva és az uráli katonai körzet felett átrepülve a norvégiai Bodø-ban kellett volna landolnia. A szovjet radarok azonban már a szovjet légtérbe történt belépés után befogták a nagy magasságban északnyugati irányba repülő U–2-t.
Az előző, április 9-i berepülés után – amikor egy másik U–2 zavartalanul elrepült a szupertitkos szemipalatyinszki kísérleti atomtelep, valamint a bajkonuri űrkikötő felett -
a szovjetek teljes riadókészültségbe helyezték a kazahsztáni, urali, szibériai és észak-orosz légvédelmi körzeteket.
Amiről az amerikaiak nem tudtak, hogy Powers repülése idején már bevethető volt az új fejlesztésű Sz–75 légvédelmi rakétafegyver is.
A szovjetek először – szokásuk szerint – vadászokat emeltek a magasan suhanó amerikai gépre azzal a paranccsal, hogy próbálják meg – akár még ütközés árán is – földre kényszeríteni azt. Az U–2 azonban kihasználva egyedülálló emelkedési képességét, a közeledő vadászok elől a sztratoszféra nagyobb magasságaiba emelkedett.
Az uráli katonai körzet parancsnoka ekkor elrendelte az Sz–75-ösök bevetését.
Összesen 14 rakétát indítottak, amelyből egy közvetlenül Powers gépe mellett robbant fel,
és a szétszóródó repeszek szabályosan kettévágták az U–2-t. A „baráti tűz” eltalált egy szovjet MiG–19-est is, amelynek pilótája szörnyethalt. Francis G. Powersnek sikerült elhagynia a pörögve föld felé zuhanó kabint, ejtőernyővel földet ért, és szovjet fogságba esett.
A szovjet propaganda ügyesen kihasználta az amerikaiak mellébeszélését, és hatalmas felhajtást csinált az U–2 incidenséből. Powers fotóját és „beismerő vallomását” szalagcímen hozta le a Pravda. Powerst kémkedésért 1960. augusztus 19-én három év börtönre és hét év kényszermunkára ítélték Moszkvában.
A kulisszák mögött azonban elkezdődtek az elítélt pilóta kiszabadítását célzó titkosszolgálati háttéregyeztetések.
Az amerikaiak kezében is volt egy adu ász, az Egyesült Államokban lebukott szovjet hírszerző, Rudolf Abel KGB-ezredes.
Több mint féléves alkudozás után, 1962. február 10-én a kelet-németországi Potsdamban,
a Glienicke-hídon cserélték ki Powerst a szovjet hírszerző tisztre.
Az U–2-incidens miatt Hruscsov lemondta a május 16-i bécsi kelet-nyugati csúcstalálkozót, amely a vasfüggöny leereszkedése óta a legmagasabb szintű amerikai–szovjet csúcs lett volna.
Eisenhower politikai presztízse végzetes léket kapott, az U–2-incidens a Watergate-ügy és a Clinton-gate mellett a 20. század egyik legnagyobb olyan botránya volt, amikor az Egyesült Államok elnökét hazugságon érték tetten.