A csikóhalak közeli rokonainak, a tengeri sárkányoknak sokáig mindössze két faját ismerték: a bizarr külsejű leveles tengeri sárkányt (Phycodurus eques) és a közönséges tengeri sárkányt (Phyllopteryx taeniolatus).
Ám amikor amerikai kutatók 2015-ben a tengeri sárkányok két fajának genetikai tanulmányozásához kértek szövetmintákat egy ausztrál múzeumból, meglepő felfedezést tettek. A vizsgálatok közben kiderült, hogy egy addig ismeretlen faj szövetei is belekeveredtek a minták közé.
A rubint tengeri sárkányt (Phyllopteryx dewysea) idáig nem tudták megfigyelni természetes élőhelyén, most azonban a nyugat-ausztráliai Recherche-szigeteknél mélybe küldött kutatójárművel végre sikerült lefilmezni az állatot – olvasható az IFL Science weboldalán.
Ahogyan az várható volt, az új faj külleme jelentősen eltér a másik két tengeri sárkányétól. Ennek oka az, hogy nem algák és hínárok, hanem szivacsok között él, így nincs szüksége levélszerű függelékekre az álcázáshoz. Az állat kunkorodó farka vélhetően megakadályozza, hogy a tengeri sárkányt a tengeráramlások elsodorják.
Az sem írható a véletlen számlájára, hogy az állat piros, ugyanis nagy mélységekben ez a szín nem veri vissza a fényt, a rubint tengeri sárkány tehát láthatatlan marad a ragadozók, illetve a préda számára.