A különös viselkedést a tőlünk 22 millió fényévre található N6946-BH1 csillagnál figyelték meg, amely az NGC 6946 galaxisban található. A csillagvárost „Tűzijáték Galaxis” néven is emlegetik, mivel a tudósok rendkívül sok szupernóva-robbanást észlelnek ebben a régióban – olvasható az IFL Science tudományos portálon.
Nagy tömegű csillagok esetében szupernóva-robbanás után a csillagmaradvány tömegétől függően fekete lyuk vagy neutroncsillag keletkezhet. Az Ohiói Egyetem munkatársai azonban különös dolgot figyeltek meg az LBT (Large Binocular Telescope) távcsővel. A Napnál 25-ször nagyobb tömegű csillag
mindenféle látványos robbanás nélkül, folyamatosan halványodva múlt ki
2009 és 2015 között. Az eredményt a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című csillagászati szaklapban ismertették.
A csillagot ezt követően megpróbálták felkutatni a Hubble és a Spitzer űrtávcsővel, ám nem akadtak a nyomára, csak a hűlt helyét látták. Még azt is kizárták, hogy esetleg porfelhő takarná el a kozmikus katasztrófa nyomait, a csillag egész egyszerűen szupernóva-robbanás „nélkül” tűnt el.
A jelenségben egyébként nincs semmi misztikus, a csillag magjának összeroskadása egyes elméletek szerint nem minden esetben vezet általunk is detektálható szupernóva-robbanáshoz. Bizonyos esetekben ugyanis a csillag magjának összeomlásából származó energiának egy csak kis része adódik át a születő fekete lyukat körülvevő anyagnak, emiatt annak nagy része beleesik a keletkező kozmikus képződménybe.
A tudomány ezt a forgatókönyvet „sikertelen szupernóvaként” ismeri, és a becslések szerint a nagy tömegű csillagok 30 százaléka válik ilyen módon fekete lyukká.
Mindezt azonban idáig nem sikerült élesben megfigyelni.
Christopher Kochanek, az Ohiói Egyetem professzora szerint, ha nagy tömegű csillagok szupernóva nélkül is fekete lyukká válhatnak, az megmagyarázhatja, miért nem látunk kozmikus robbanásokat a legmasszívabb csillagok pusztulásakor.
Az N6946-BH1 2009-ben korábbi állapotához képest egymilliószor fényesebbé vált, ami arra utalt, hogy rövidesen szupernóvaként fog kimúlni. Végül nem ez történt. Hamar drasztikusan halványodni kezdett, néhány hónappal később pedig „valósággal felszívódott”.
Ha ez a helyzet, az N6946-BH1 pusztulása lehet az első sikertelen szupernóva, amit meg tudtak figyelni a szakemberek.