Az eddig ismeretlen békafajokat a Delhi Egyetem doktorandusza, Szonali Garg találta ötévi kutatómunka eredményeként az India délnyugati partvidéke mentén húzódó hegységben,
amely a világ egyik legváltozatosabb élővilágú térsége.
A Zootaxa tudományos folyóirat keddi számában ismertetett fajok - a Fejervarya kadar, az F. manohorani, az F. neilcoxi és az F. cepfi - az elsőként Bolkay István magyar természettudós által 1915-ben leírt Fejervarya békanemhez, az indiai békák csoportjához tartoznak.
"Ezek a békák rendkívül félénkek. Ha olykor rájuk bukkanunk, halljuk a hangjukat, de amint megpróbálunk a közelükbe menni, hogy rögzítsük a brekegésüket, elnémulnak" - mondta el az indiai médiának a kutató.
A négy "új" békafélét eddig a Fejervarya rufescens fajhoz sorolták,
Szonali Garg azonban különbségeket talált küllemükben és génjeikben is.
A felfedező szerint az új fajok további kutatásra szorulnak, főleg veszélyeztetettségük mértékét lenne szükséges meghatározni.
A Nyugati-Ghátokat valaha dúsan borították az esőerdők, a terület rendkívül gazdag volt növény- és állatfajokban, és bár mára az ember jelentősen megváltoztatta a tájat, a térség még mindig a világ egyik jelentős bioszféraközpontjának számít, sok olyan fajnak ad otthon, amely sehol másutt a világon nem találtható meg.
Az Indiában Békaemberként emlegetett kutatásvezető, Szathjabhama Dasz Bidzsu elmondta,
hogy tíz év alatt több mint 100 kétéltűfajt fedeztek fel a Nyugati-Ghátokban,
a régióban 2006 és 2015 között megduplázódott az ismert kétéltűfajok száma, egyharmadukat azonban máris kihalás fenyegeti. Bidzsu csapata nemrég nagyon apró békák korábban ismeretlen fajait azonosította a hegységben, India északkeleti részén pedig tavaly egy 100 éve kihaltnak hitt, fán élő békafajt fedeztek fel újra.