Az egykori tulajdonos azt nehezményezi, hogy a ház átalakításáról szóló javaslatait nem vették komolyan, ő „semlegesen” szeretné használni az épületet.
Úgy vélte, hogy a ház állami kisajátítása nem a megfelelő eszköz arra, hogy megakadályozzák szélsőséges csoportok oda zarándoklását. "Nem egyértelmű, hogy miért a tulajdonos cseréjével gondolták ezt megoldani" - közölte az egykori tulajdonos ügyvédje. Az alkotmánybíróság határozata néhány hét múlva várható.
Adolf Hitler 1889 április 20-án született az akkori Osztrák-Magyar Monarchiához tartozó ausztriai kisvárosban, Braunau am Inn-ben, Alois Hitler vámügyi tisztviselő, és Klara Pölzl negyedik gyermekeként.
Apja eredeti családi neve Schicklgruber volt,
csak 1876-ban, 40 éves korában vette fel mostohaapja családi nevét, akit Hiedlernek hívtak.
A névváltoztatás anyakönyvezése során azonban a tisztviselő Hitlernek írta át a Hiedler családi nevet.
Adolf Hitlert később propagandisztikus okokból ellenfelei Schicklgruberként is emlegették,
bár ő maga sohasem viselte ezt a nevet.
A család Adolf Hitler megszületése után néhány évvel később Braunau am Inn-ből Passauba költözött. Hitler általános iskolai tanulmányait sem a szülővárosában, hanem Lambachban, a bencéseknél kezdte el.
A nagyméretű saroképület, amelyben Hitler élete első éveit töltötte, 1938-ig egy helyi család tulajdonában állt.
Akkor vásárolta meg a náci diktátor egyik bizalmasa, Martin Bormann.
A nácik felújították és „kulturális központot” alakítottak ki benne.
A házat 1952-ben vásárolta vissza az eredeti tulajdonos, aki később bérbe adta.
Működött a falai között iskola és bank is,
majd 1972-ben az állam bérelte, hogy sérült embereknek alakítson ki otthont benne.
Az épület azóta áll üresen, gazdája azonban így is pénzt keresett vele, a belügyminisztérium és Braunau városa ugyanis havi mintegy 4700 euró bérleti díjat fizetett neki a Die Presse című osztrák lap korábbi híre szerint.
Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter korábban több alkalommal a ház lebontása vagy teljes átalakítása mellett állt ki.
A belügyminisztérium által felállított szakértői bizottság is a náci diktátor szülőházának átalakítását és nem a lebontását javasolta. Az UNESCO műemlékvédelmi szervezete, az ICOMOS ausztriai csoportja is Hitler szülőházának lerombolása ellen foglalt állást.