A sebességet minden hajónak, legyen az teherhajó vagy óceánjáró, 10 csomóra (18,5 kilométer/óra) kell csökkentenie azokban a térségekben, ahonnan jelezték bálnák jelenlétét. Aki megsérti a rendelkezést, mintegy hatmillió forintnyi büntetésre számíthat.
A péntektől életbe lépett intézkedést azután foganatosították, hogy
az elmúlt két hónapban hetente egy-egy bálna elpusztult a híres hajózási útvonalon,
amely összeköti az Atlanti-óceánt a Nagy Tavak térségével.
Az Egyesült Államok és Kanada partjai mentén az elmúlt hetekben 12 bálna pusztult el. Az első vizsgálatok szerint a veszélyeztetett tengeri emlősök halálát valószínűleg hajóval való ütközésből eredő trauma okozta.
Néhány bálnatetemen olyan sebesüléseket találtak, amely arra utal, hogy halászhálóba akadtak. A szakértői jelentést a napokban fogja közzétenni a kanadai halászati miniszter. A sebességcsökkentéstől azt várják,
hogy a bálnák így időben kikerülnek a hajók útjából,
vagy ha ez nem sikerül, akkor csak kisebb sebesülést szenvednek.
"Nagyon komolyan vesszük a veszélyeztetett fajok helyzetét. Lépéseket teszünk, hogy csökkentsük elpusztulásuk kockázatát ebben a térségben. Azt akarjuk, hogy ezek a bálnák képesek legyenek együtt élni a hajókkal" - hangoztatta Marc Garneau közlekedési miniszter.
Az észak-atlanti simabálna (Eubalanea glacialis) jóval nagyobb a hosszúszárnyú bálnánál (Megaptera novaangliae), vagy a szürkebálnánál (Eschricthius robostus), ez az egyik leginkább veszélyeztetett faj a Földön. Mintegy 500 egyed él az Atlanti-óceán északi térségében.
A simabálnák családjába összesen négy faj tartozik,
ezek közül három kritikusan veszélyeztetett, így például a csendes-óceáni simabálna (Eubalanea japonicus) egyedszámát alig 30-50 példányra becsülik.
Az északi simabálnák nagytestű tengeri emlősök, a sziláscetek alrendjébe (Mysticeti) tartozó más bálnafajokhoz hasonlóan plankton-szűrögető életmódot folytatnak.
Közülük jelenleg mintegy 80-100 tartózkodik kanadai vizeken.
Júliusban a kanadai hatóságok betiltották a halászatot a Szent-Lőrinc-öböl egyes térségeiben a bálnák védelme miatt.