A szerencsétlenség csütörtökön történt a Vörös-tenger partján fekvő Marsza Alamban. A
41 éves cseh férfi családjával nyaralt az üdülőhelyen, és búvároktatáson vett részt.
Az egyiptomi rendőrség vizsgálja az ügyet. A helyi hatóságok pénteken azzal gyanúsítottak meg egy kereskedelmi hajót, hogy állati eredetű hulladékot dobott a tengerbe, ami a környékre vonzhatta a cápákat.
Egyiptomban törvény tiltja, hogy az ország Vörös-tengeri partszakaszán akár kereskedelmi, akár halász-, vagy személyszállító hajók állati eredetű hulladékot szórjanak a vízben.
A baleset minden bizonynal a parthoz közel sekély, 18 méternél nem mélyebb vízben történhetett, mivel a kommüniké szerint az áldozat éppen légzőkészülékes búvároktatáson vett részt.
A Vörös-tengerben 45 cápafaj honos, amelyek közül négy faj tartozik a potenciálisan fokozottan veszélyes fajokhoz.
Ezek, a tigriscápa (Galeocerdo cuvier), az óceáni fehérfoltú cápa (Carcharhinus longimanus), a selyemcápa (Carcharhinus falciformis), valamint a röviduszonyú makó (Isurus oxyrhincus), kivétel nélkül trópusi, illetve melegvizes tengerekben honos fajok.
Utóbbiak közül a az óceáni fehérfoltú, a selyemcápa, valamint a röviduszonyú makó pelágikus, nyílt tengeri életmódot folytató fajok.
A Vörös-tenger - ami egy hirtelen mélyülő nagy V-t formáló tektonikus árok, egy valódi kinyílási szakaszában lévő fiatal óceán - nem, illetve alig rendelkezik self területtel, és a part közvetlen közelének nagy mélysége miatt a nyílt tengeri cápafajok is felbukkanhatnak a parthoz közeli vizekben.
Egyelőre még nincs hír arról, hogy milyen faj volt a támadó, de a legnagyobb valószínűséggel az előbbi négy közül kerülhetett ki. Az évtized legsúlyosabb egyiptomi cápatámadása nyolc évvel ezelőtt, 2010 decemberében a népszerű Sianai-félszigeti üdülőhelyen, Sharm el Sheikh-ben történt.
Egy hét alatt, sorozatban öt agresszió történt, amelyből egy végződött halállal. A támadó fajok óceáni fehérfoltú cápa, illetve egy esetben röviduszonyú makó volt. Utoljára tavaly, 2017. augusztus 5-én történt cápatámadás Egyiptom Vörös-tengeri partszakaszán, szintén Marsza Alamban.
(Forrás: MTI)