Dr. Tomer Czaczkes, a németországi Regensburg Egyetem biológusa egy éjszaka sétálgatott a városban, amikor valami szokatlan dologra lett figyelmes.
A gondolataimat szellőztettem ki az úton sétálva, amikor megálltam egy lámpa alatt és a kövér pókokat figyeltem a hálójukban, ahogy alakjuk kibontakozott a fényben"
– mondta a Science című tudományos szaklapnak. – „A jelenség szokatlannak tűnt, hiszen a pókok általában nem kedvelik a fényt."
A biológus és kollégái a jelenséget látva új kutatásba kezdtek és megállapították, hogy a városi környezet drasztikusan megváltoztatta az állatok viselkedését.
Példaként a korábban vizsgált lepkéket említették, amelyek épp a gyakoribb fényforrások miatt élnek kisebb populációban a városokban.
A kutatók hipotézisük alátámasztásához a háromszöges faggyúpókot (Steatoda triangulosa) vették górcső alá,
amely mind városi, mind vidéki környezetben megtalálható egész Európában.
A kísérletek során a regensburgi egyetem kutatói közös munkába kezdtek a müncheni Ludwig Maximillian Egyetem és a dániai Aarhus Egyetem munkatársaival.
Kutatásukhoz egy meglehetősen egyszerű módszert választottak: összegyűjtötték a kiválasztott vidéki és városi környezetben élő állatok tojásait, összesen 783-at.
Ezeket aztán külön dobozokba helyezték, amelyek egyik oldalát (hőt nem termelő) lámpával világították meg. A másik oldal teljesen sötét maradt.
A dobozba beszereltek egy elválasztót is, ami lehetővé tette, hogy a kikelt pókok szabadon mozogjanak a sötét és a világos oldal között. A kutatók ezután megfigyelték a pókokat, hogy lássák, hol építik az első hálókat.
A városi pókok majdnem kétharmada végül a doboz fényes oldalára építkezett,
míg a vidéki társaiknak csupán az egyharmada tette ugyanezt.
Az a megállapítás, miszerint a városi pókok alkalmazkodtak a fényhez, nem feltétlenül meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy mi, emberek milyen nyomást gyakorolunk az ökoszisztémára, különösen a városi területeken"
– magyarázta Dr. Tomer Czaczkes. – „Miután a városi pókok már más géneket adtak át az új generációnak, ezért a városi utódok nagyobb valószínűséggel mutatják ezt a újszerű tulajdonságot."
Hozzátette: ez az oka, hogy egyre több pókot látunk a városokban, de emiatt egyáltalán nem kell aggódni.
A kutató arra is felhívta a figyelmet, hogy a hívatlan vendégeket szükségtelenül ne öljük meg, hanem inkább vegyük le őket a hálójukból egy üveg, karton vagy papírlap segítségével és tegyük ki őket a szabadba.
A pókok Európában és Amerikában is hatékony kártevő irtók, hiszen begyűjtik például a csótányokat, fülbemászókat és a szúnyogokat"
– hangsúlyozta Czaczkes.