A fentanil nevű bivalyerős szintetikus opioid tavaly az USA-ban csaknem 29 ezer túladagolásos halált okozott.
Bár kiszámíthatatlansága miatt maguk a szerhasználók is rettegnek tőle, egyre nagyobb szeletet hasít ki a piacból,
feltehetőleg mert a heroin és a kábítószerként is használt vényköteles gyógyszerek utánpótlása megcsappant, a drognagykereskedőknek meg eleve olcsóbb és egyszerűbb beszerezni, mint a heroint – olvasható a Kaliforniai Egyetem San Franciscó-i kampuszának (UCSF) munkatársai által az USA illegális drogkereskedelméről készített beszámolóban.
Az először 1960-ban egy belgiumi laboratóriumban szintetizált fentanil több hullámban söpört végig az Egyesült Államok és a világ illegális drogpiacán.
A legutóbbi, különösen pusztító erejű hullám 2013-ban indult el,
és a szakértők szerint a megfékezésére esélyünk sincs, amíg legalább azt meg nem értjük, hogy a halálos drog terjedését mi hajtja inkább: a nagykereskedők gazdasági érdekei vagy a felhasználók igényei.
Mivel a fentanil teljes egészében szintetikus, laboratóriumban gyártható drog, az előállítása jóval olcsóbb, mint a heroiné, amelyhez a mákból kinyert ópium szolgáltatja az alapanyagot. Nem mellesleg pedig a fentanil messze erősebb is a heroinnál.
A felhasználók rendszerint nem tudják, hogy fentanilt vesznek,
mert a szintetikus drog heroinnak vagy pszichoaktív gyógyszernek – például Xanaxnak – álcázva kerül a forgalomba. Igazából az utcai dílerek – akik sokszor egyben szerhasználók is – maguk sem tudják, hogy fentanillal szennyezett árut adnak-e el, mert az anyag a terjesztői lánc magasabb szintjén kerül a szállítmányokba.
A kutatók szerint ezért kevéssé valószínű, hogy a felhasználók felőli kereslet magyarázná a fentanil térhódítását.
A fentanilt a legritkább esetben árulják a saját nevén
– mondta el Sarah Mars, a UCSF Család- és Közösség-egészségügyi Tanszékének munkatársa és az Addiction című folyóiratban közölt tanulmány írója. – A dílerek, akik közvetlenül a felhasználóknak eladják a szert, gyakran nem tudják, mi van a csomagban.
Ez nemcsak hogy rendkívül veszélyes, de azt is jelenti, hogy az alacsony szintű terítők megbüntetésével semmit sem érünk el a fentanil járványszerű terjedése elleni küzdelemben."
A kutatók átfésülték a fentanil-használattal kapcsolatos tudományos irodalmat, áttanulmányozták az ENSZ ópiumtermelésről szóló jelentéseit,
és áttekintették az USA drogellenes hivatalának nyilvántartását a heroin árának és tisztaságának alakulásáról.
Ezenkívül elemezték a tanulmány rangidős szerzője és a tanszék egyetemi tanára, Daniel Ciccarone által irányított éppen zajló tanulmány, a „Heroin in Transition" eddigi eredményeit.
„Kutatásunk során olyan emberekkel próbáltunk beszélni, akik heroint és fentanillal szennyezett heroint is használtak már, és a tapasztalataikról kérdeztük őket – mondta el Mars, aki a projektnek ezt a részét szervezte.
A legtöbb illegális fentanillal az északkeleti és a középnyugati államokban találkoztunk, és jártunk olyan helyeken, ahol nagyon magas a halálozási arány.
- Megkérdeztük a droghasználókat, hogyan veszik észre – már ha sikerül –, hogy fentanil van az anyagban, és mit tesznek a túladagolás elkerülése érdekében."
Mars elmondása szerint a drogfogyasztók eltérő nézeteket vallottak a fentanillal kapcsolatban,
ami gyorsabban beálló és erősebb, de rövidebb ideig tartó „high"-t (a szerhasználattal összefüggő eufóriát) vált ki, mint a heroin.
Egyesek arról számoltak be, hogy kedvelik a fentanilt, mert elhozza nekik azt az eufóriaérzést,
amit a régóta tartó használat és az ezzel járó hozzászokás miatt a herointól már nem kapnak meg,
vagy mert áttöri az opioidokat blokkoló gyógyszerek, például a buprenorfin hatását. Mások ugyanakkor úgy nyilatkoztak, hogy rettegnek a fentaniltól, és nem szeretik a durvaságát.
„Szeretik a fentanilt vagy nem, a használóknak semmilyen befolyásuk nincs arra, hogy milyen drog forog a piacon – tette világossá Mars. – Mivel nincs pontos információjuk az eladásra kínált szerekről, nem áll módjukban informált döntést hozni arról, hogy mit vesznek. Az, hogy a drogos szlengben még alig jelentek meg a fentanillal kapcsolatos kifejezések, szintén arra utal, hogy a fentanil terjesztése nem a vevők igényeinek kielégítésére történik."
A használók egyébként megpróbálják különböző módokon kideríteni, van-e fentanil az általuk vásárolt szerben,
de anélkül, hogy kipróbálnák, lehetetlenség meghatározniuk,
melyik szintetikus opioid lehet a tételben, és az mennyire erős – írják a szerzők. A fentanil különböző kémiai variánsai – analógjai – bukkannak fel teljesen megjósolhatatlan módon az ország legkülönbözőbb helyein, és ezek hatáserőssége széles tartományban szóródik.
Egyes analógok annyira újak, hogy még nem is volt idő illegálisként törzskönyvezni őket,
mások pedig, mint a karfentanil, amit eredetileg nagytestű állatok bódítására fejlesztettek ki, elképesztően hatásosak:
akár tízezerszer erősebbek lehetnek a morfinnál. „Éppen a fentanilt tartalmazó drogtételek erősségének ez az ingadozása az, ami annyira veszélyessé teszi őket – hangsúlyozza Ciccarone.
– Egyik nap olyan szert fecskendezel, amiben nem, vagy csak alig van fentanil. Máskor aztán olyan anyagot kapsz, amiben nem is fentanil van, hanem valamilyen analógja, aminek más az erőssége – vagy akár többféle fentanil keveréke, plusz a heroin."
A kutatók az adatokból azt olvassák ki, hogy az amerikai és európai fentanilhullámokat – a korábbiakat és a mostanit is – a heroin kínálatának elapadása előzte meg. Ezzel egy időben a vényre kapható opioidok elérhetősége is csökkent az USA-ban.
A fentanil, ami az USA-n kívül számos európai országban, valamint Oroszországban, Brazíliában és Kanadában is megjelent a drogpiacokon,
a heroinnal szemben kézenfekvő alternatívát kínál a kereskedőknek, hiszen egész évben gyártható a laboratóriumban,
és az utánpótlását nem befolyásolják az olyan környezeti tényezők sem, mint a növényi betegségek, a kártevők, vagy az időjárás ingadozásai.
Mindemellett 30-40-szer erősebb a heroinnál, és lényegesen olcsóbb az előállítása.
Bár a drognagykereskedők pontos indítékait nem ismerhetjük, több jól megfogható indokuk is lehet arra, hogy részben vagy teljes egészében átálljanak a heroinról a fentanilra – még akkor is, ha ez sokkal több felhasználó esetében okoz túladagolásos halált.
A cikk szerint csak idő kérdése, hogy a fentanil átvegye a vezető szerepet a drogpiacon az USA-ban és világszerte, ahogy az például Észtországban már meg is történt.