Az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) munkatársa, Alan Williams szerdai közleménye szerint a mélytengeri koralltelepek átfogó elemzése még hónapokig eltart,
de már most sikerült azonosítani eddig ismeretlen és egészséges mélyvízi korallközösségeket
az óceáni aljzatból kiemelkedő kisebb dombokon, nagyjából 1450 méteres mélységben.
"Mindez azt jelenti, hogy sokkal több ilyen fontos korallzátony található a Huon és a Tasman Fracture tengeri parkok területén, mint azt eddig gondoltuk" - tette hozzá a kutató.
Az egy hónapig tartó projekt keretében a szakemberek kamerarendszert építettek ki
nagyjából két méterrel a tengerfenék felett 1900 méteres mélységben,
és 60 ezer képet, valamint nagyjából 300 órányi videofelvételt rögzítettek.
A sűrű koralltelepek mellett a kutatók számos tengeri teremtményt, köztük élénk színekben pompázó, tulipánalakú üvegszivacsokat, biolumineszcens, azaz fényt kibocsátó tintahalakat, cápákat és angolnákat is találtak a mélytengeri aljzat közelében.
A kutatók szerint a begyűjtött puhatestű fajok jelentős része ismeretlen a tudomány számára.
A szakemberek továbbá több mint negyven tengeri madárfajról, valamint számos bálna- és delfinfajról gyűjtöttek adatokat.
A mélytengeri élővilág jelentős része még napjainkban is teljesen felderítetlen. Ez azokkal a környezeti viszonyokkal magyarázható, ami miatt a mélytengeri régió kutatása csaknem akkora kihívást jelent, mint a kozmikus környezet kutatása.
Sokáig azt feltételezték, hogy a fény hiánya, a rendkívül alacsony hőmérséklet, valamint a nagy hidrosztatikus nyomás miatt a világtenger mélyebb régiói alkalmatlan élőhelyek a tengeri létformák számára.
A 19. század közepén egy brit zoológus, Edward Forbes ezekből a környezeti feltételekből kiindulva alkotta meg az úgynevezett azoikus zóna elméletét.
Forbes azt feltételezte, hogy 600 méternél nagyobb vízmélységben a fényhiány és a nyomás miatt teljesen élettelen a tenger, ám az azoikus zóna hipotézisét a későbbi mélytengeri kutatóexpedíciók megcáfolták.
Azt, hogy a mélytengeri régióban meglepően nagy a biodiverzitás, először az 1872 és 1876 között a világtengert bejáró Challenger oceanográfiai expedíció bizonyította be.
Az expedíció 3000 és 5000 méter közötti mélységből több mint négyezer, a tudomány számára teljesen ismeretlen új állatfajt gyűjtött.
Az azoikus zóna elméletének a Trieste batiszkáf merülése adta meg a kegyelemdöfést.
1960. január 23-án Jacques Piccard és Don Walsh a merülőeszköz fedélzetén leszállt a világtenger legmélyebb ismert pontjába, a Mariana-árok Challenger-szakadékába, ahol 10 916 méteres mélységben több élőlényt is megfigyeltek.
Ezzel véglegesen bebizonyosodott, hogy az élet még a mélytengeri árkok kegyetlen környezeti viszonyai között is utat talál magának.
Oceanográfiai értelemben a valódi mélytenger a világóceán 1000 méternél mélyebb tartományát jelenti. A tengerkutatók a világóceán függőleges szintekre tagolását a fény elnyelődése alapján határozták meg.
A felszíntől a 200 méteres vízmélységig terjedő zóna az úgynevezett fotikus vagy fényzóna.
A 200 méteres vízmélység a fotoszintézis elméleti határa, ennél nagyobb mélységbe ugyanis már nem jut le elegendő fény a növény plankton fotoszintézisének biztosításához.
Fontos hangsúlyozni, hogy ez csak elméleti érték,
mivel a gyakorlatban a vízben lebegő hordalék, illetve a magasabb szélességi körökön az eleve kevesebb beeső és elnyelődő fény miatt már ennél kisebb mélységekben sem működik a fotoszintézis. A 200 és 1000 méter közötti mélységtartomány a szürkületi, vagy a bathyális zóna.
1000 méter az a határ, ahol még a rendkívül érzékeny műszerek képesek kimutatni a felszínről beérkező fény fotonjait.
(Az emberi szem számára a fény elnyelődés miatt 500 métertől már koromsötét a világtenger.) Az 1000 méter alatti víztömeg a sötét vagy abisszális zóna, ide már egyetlen fotonnyi felszíni fény sem jut le.
A Föld legnagyobb egybefüggő területei a világóceán aljzatát alkotó abisszális síkságok általában
3000 és 6000 méteres mélység között húzódnak.
A tengeri élővilág számára a speciális környezeti viszonyok miatt külön kihívást jelentenek a 6000 méternél mélyebb óceáni árkok,
a biológiai oceanográfiában a világóceánnak ezt a részét, a hadális övet ezért külön entitásként kezelik.
Az elmúlt két évtized intenzív kutatásai bebizonyították, hogy a fotikus zóna alatti világnak sokkal nagyobb a biodiverzitása, mint ahogy feltételezték.
Felfedezték, hogy az örök sötétség viszonyai között például
kemoszintetizáló szervezetekre épülő önálló ökoszisztémák alakultak ki,
és viszonylag új felfedezésnek számít a kiterjedt mélytengeri korallzátonyok léte is. A szakértők szerint a mélytengeri fajoknak legfeljebb az 5-8 százalékát ismerhetjük.
(A hír forrása: MTI/Hszinhua)