A szigeten raboskodó mintegy hatszáz fegyenc közül kétszázat szabadlábra helyeznek, a többieket pedig más büntetésvégrehajtási-intézetekben helyezik el. A börtönben egyébként is olyanok raboskodnak, akiknek fogva tartása nem igényel fokozott biztonsági intézkedéseket. Egyes fegyencek ráadásul családjukkal élnek a szigeten.
A María Madre, az Islas Marías szigetcsoporthoz tartozik. A négy sziget a Csendes-óceánon fekszik hozzávetőleg száz kilométerre Nayarit mexikói tagállam partjaitól. A María Madre szigetet 1905 óta használják börtönként, amelyet kezdetben nyolcezer rab elhelyezésére terveztek. Az 1950-es években politikai foglyokat és veszélyes bűnözőket vittek oda. A szigeten raboskodott 1922 és 1935 között José Revueltas kommunista író és politikai aktivista. A kialakítandó környezetvédelmi központ az ő nevét fogja viselni.
2010-ben a párizsi székelyű UNESCO - az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezete - természetvédelmi területté nyilvánította a María Madre, María Magdalena, María Cleofas és San Juanito szigetekből álló szigetcsoportot.
A mexikói kormány szerint a szigeteket ifjúsági táborokként és környezetvédelmi oktatás céljára hasznosítják, mivel turisztikai hasznosításuk nem engedélyezett.