A 39 éves férfi hányingert, hányást, fejfájást és csökkent éberséget tapasztalt. Mint kiderült, cukorbetegségtől szenvedett, és számos gyógyszert is szedett, hogy kezelje a kialakult állapotot. Ám saját bevallása szerint
a medicinákat nem szedte rendszeresen, így állapota gyorsan romlott.
Rosszulléte miatt felkereste a németországi Köln Egyetemi Kórházat, ahol azonban elájult és elvesztette tudatát. Az orvosok intubálták, hogy így segítsék a légzését. Az ezt követő vizsgálatok megdöbbentő eredményt hoztak: a férfi trigliceridszintje rendkívül magas volt.
Optimális esetben a vérben csak minimális mennyiségű triglicerid van jelen.
A deciliterenként 150 milligramm alatti trigliceridszintek (mg/dl) normálisnak tekintendők, míg az 500 mg/dl feletti szinteket „nagyon magasnak” tekintik a szakemberek. A német férfi trigliceridszintje azonban 14 000 mg/deciliternél nagyobb értéket mutatott.
A férfi trigliceridszintje annyira magas volt, hogy a vére tejszínűvé vált. A magas trigliceridszint hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. A vérzsírok ezen fajtája megemelkedett szint esetén elősegíti a vérereket elzáró lerakódások, plakkok kialakulását, és így közvetve súlyos, életveszélyes betegségeket is okozhat.
Az ilyen magas trigliceridszint heveny hasnyálmirigy-gyulladást okozhat, ami potenciálisan súlyos állapot
– mondta Dr. Philipp Koehler és Dr. Matthias Kochanek, a németországi Köln Egyetemi Kórház orvosai az esettanulmányban, ahol a magas hasnyálmirigyenzim-szinttel is alátámasztották ezt a felvetést.
A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy
a férfinál kialakult a cukorbetegség egy potenciálisan életveszélyes szövődménye, amely akkor következik be, amikor a szervezet túl gyorsan elpusztítja a bevitt zsírt, ami a savak felhalmozódásához vezet.
Az állapot azért jelent meg, mert a beteg szervezete nem termelt elég inzulint, hogy az segítsen bejutni a cukornak és a glükóznak a sejtekbe, hogy mintegy „üzemanyagként” szolgáljon.
Ha a betegnek rendkívül magas a trigliceridszintje, az orvosok egy gépet használnak ahhoz, hogy úgymond „kiszűrjék” a zsírt a véréből. Amikor azonban a férfi orvosai megpróbálták a plazmaferézist alkalmazni, a gép eltömődött a rendkívül magas vérzsírszint miatt.
Másodszor is nekifutottak az eljárásnak, de ezúttal sem jártak sikerrel. Ekkor fordultak a kivéreztetés és köpölyözés módszeréhez.
Körülbelül egyliternyi vért vettek le, majd tisztított plazmakészítményt és vörösvérsejteket juttattak vissza a szervezetébe.
Erőfeszítéseiket ezúttal siker koronázta: a férfi trigliceridszintje jelentősen csökkent. Végül csak két nappal később állt be az a szint, ahol már a plazmaferézisre szolgáló gép is eltömődés nélkül tudott működni. Öt nap múlva az orvosok el tudták távolítani a lélegeztetőcsövet, és a páciensnél nem tapasztaltak semmilyen idegrendszeri tünetet sem.
Ha a plazmaferézis nem hajtható végre, akkor a vérrel és plazmakészítménnyel való helyettesítés és a hagyományos véradás lehet hatékony alternatíva a rendkívül magas trigliceridszintű betegek számára
– fejtette ki Dr. Philipp Koehler és Dr. Matthias Kochanek, akik hozzátették azt is, hogy még soha nem találkoztak hasonló esettel.
Dr. Guy Mintz, a New York-i Sandra Atlas Szívkórház igazgatója az esettanulmány kapcsán elmondta:
kollégái „lenyűgöző és innovatív” kezelési módszert alkalmaztak,
amely jól példázza az orvosi munkát, akik jól alkalmazkodtak a vér magas trigliceridszintje miatt kialakuló, veszélyes helyzethez.
A jelentés új kezelési lehetőséget ad az orvosoknak a rendkívül magas trigliceridszintek esetében, amikor az általános kórházi kezelés valamiért kudarcba fullad
– mondta Mintz professzor.
A tanulmány szerzői azt feltételezik, hogy
a német férfi rendkívül magas trigliceridszintjét az inzulinrezisztencia, az elhízás, a nem megfelelő étrend és a nem megfelelően kezelt cukorbetegség kombinációja okozta.