Ez volt az első alkalom, hogy egy tengeralattjáróról élőben közvetítettek államfői beszédet. Faure egy britek vezette ambiciózus tudományos kutatásba nyerhetett bepillantást az Indiai-óceán mélyén, amelynek keretében tengerbiológusok tengeralattjárókkal és drónokkal térképezik fel a tengerfeneket és a mélytengeri élővilágot.
A Föld felszínének kétharmadát óceánok borítják, amelyek mélye továbbra is ismeretlen, titokzatos világ a kutatók számára. Faure beszédében rámutatott, hogy
még a Marsról is jobb térképekkel rendelkezünk, mint az óceánfenékről.
„Ez az ügy mindnyájunkon túlmutat, és nem várhatunk a következő nemzedékre, hogy megoldja” –hangsúlyozta az elnök. „Kifogyunk a tétlenségünket igazoló kifogásokból, és kifutunk az időből” – figyelmeztetett.
Sokan alábecsülik az óceán hatását az éghajlatra, pedig ezek a vízfelületek termelik az általunk belélegzett oxigén felét – mondta Faure.
A kis szigetországokat fenyegetheti leginkább a klímaváltozással járó tengerszint-emelkedés. A földerózió, a haldokló korallzátonyok és a szélsőséges időjárás szintén a létüket fenyegető tényezők.
A szóban forgó kutatás eredményeit a Seychelle-szigetek arra használná fel, hogy 2020-ig felségvizeinek harmadát védelem alá vonja. Jelenleg a világ óceánjainak mindössze 5 százaléka élvez védelmet, de a nemzetközi közösség szeretné, ha ez az arány 10 százalékra nőne 2020-ig.