A Magyar Asztronautikai Társaság 2015 óta rendezi meg az ENSZ támogatásával működő, fiatal űrszakembereket képviselő nemzetközi szervezettel, a Space Generation Advisory Councillal (SGAC) együttműködve az ötnapos Űrakadémiát 18-35 év közötti fiatalok - egyetemi és főiskolai hallgatók, frissen végzett szakemberek és doktoranduszok - számára.
A rendezvény célja az űrtevékenységekkel kapcsolatos ismeretek átadása és az abban való aktív részvételre való bátorítás
– közölte Ordasi András, a MANT elnökségi tagja, a 2019-es Űrakadémia főszervezője. – A 4-5 napos rendezvényen minden évben más-más témát boncolgatnak a résztvevők, tavaly a magyar űrfelsőoktatás lehetőségeit tárgyalták, idén pedig a földmegfigyelést választottuk témául.
Az eseményen hazai kutatóintézetek és űripari cégek szakemberei tartanak előadásokat, beszélgetéseket. A szervező tájékoztatása szerint a rendezvényen főként a műszaki és a természettudományok iránt érdeklődők szoktak részt venni, de mivel sok jogi, gazdasági, pszichológiai és társadalmi kérdést is felvetnek az űrrel kapcsolatos kihívások, a humán beállítottságú érdeklődők is megtalálják a helyüket a csapatban.
Manapság számos olyan műholdrendszer kering a Föld körül, amelyek nagy részének felvételei teljesen nyilvánosak.
A Kopernikusz-programban 2016 elejétől érhetőek el a Magyarország területéről készült optikai űrfelvételek,
amelyek létrejöttében a Sentinel-2A műhold részegységeinek gyártásával hazai űripari vállalkozások is közreműködtek. Ezek a földmegfigyelési programok által biztosított adatok többek között
a földfelszín alatt, a felszínen, a légkörben zajló globális folyamatok nyomon követhetőségét, a környezeti változások megértését biztosítják.
Napi szinten segítik a meteorológiai előrejelzések elkészítését, a katasztrófák megelőzését vagy a keletkezett károk mielőbbi felszámolását.