A szakemberek előrejelzései szerint
nagymértékű emisszió esetén a gleccserrel rendelkező 46 természeti világörökségi helyszín közül 21, míg alacsony kibocsátás esetén 8 válik teljesen jégmentessé a század végére.
A tanulmány szerint továbbá a természeti világörökségi helyszíneken 2017-ben mért jégmennyiség 33-60 százaléka fog várhatóan eltűnni 2100-ig a globális kibocsátás mértékének függvényében.
Ezeknek a gleccsereknek az elvesztése óriási tragédia lenne, amely jelentősen befolyásolná az ivóvízforrások hozzáférhetőségét, a tengerszint-emelkedést és az időjárási mintákat"
- mondta Peter Shadie, az IUCN világörökségi programjának vezetője.
Hozzátette: "ez a példa nélküli hanyatlás továbbá veszélyeztetheti a szóban forgó területek világörökségi helyszínként való besorolását is. Az érintett országoknak muszáj megerősíteniük a klímaváltozás elleni harcban való elkötelezettségüket és lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy megőrizzék ezeket a gleccsereket a jövő nemzedékei számára".
A kutatók szerint az érintett helyszínek a világ néhány legismertebb gleccserének adnak otthont, úgy mint a svájci Aletsch-gleccser, a Himalájában lévő Khumbu-gleccser és a grönlandi Jakobshavn gleccser. A tanulmány készítői egyebek között egy globális gleccsernyilvántartás adataira és kifinomult számítógépes modellezésre támaszkodva elemezték a természeti világörökségi helyszíneken lévő gleccserek jelenlegi állapotát, közelmúltbeli és várható változásait, emellett elkészítették a 46 helyszínen lévő nagyjából 19 ezer gleccser első nyilvántartását.
(MTI/Hszinhua)