Az Edinburgh Egyetem és a Karlsruhe Technológiai Intézet kutatóinak vizsgálata szerint a természetes földterületek hatalmas részei tűnhetnek el, ha az állati eredetű élelmiszerek iránti kereslet a mai állapothoz hasonlóan, tovább növekszik.
A Global Environmental Change tudományos folyóiratban közzétett tanulmány rámutat, hogy a világ természetes földterületeinek körülbelül 9 százaléka – amelynek 95 százaléka a trópusokon található – teljesen eltűnhet a Föld színéről a következő 80 éven belül. Hacsak a globális étkezési szokások nem változnak meg radikálisan.
Ha csökkentjük a hús- és tejfogyasztást, az pozitív hatással lesz az üvegházhatású gázok kibocsátására és az emberi egészségre
– mondta Dr. Roslyn Henry, a tanulmány vezető szerzője. – Ez támogatja a biodiverzitás, a biológiai sokféleség az élőlények és együtteseik minden öröklött változatosságát, amelyet meg kell őrizni annak érdekében, hogy biztosítva legyen a világ növekvő népességének az élelmezése.
Ahogy világszerte növekedik a jövedelmi szint, a fogyasztási trendek is teljesen megváltoztak. A piaci bevásárlásokat, a zöldségeket és gyümölcsöket felváltotta a prioritás tekintetében a hús, a tej és a finomított cukrok.
Ám a hús és a tejtermékek magasabb föld- és vízhasználattal járnak, és nagyobb üvegházhatású gáz kibocsátást okoznak, mint bármely más élelmiszer.
A kutatók szerint azonban az állati eredetű termékek növényi alapú alternatívákkal történő helyettesítésével mintegy
11 százalékkal csökkenthető a mezőgazdasági földterületek iránti globális kereslet.
Tanulmányukban megjegyzik azt is, hogy az ipari takarmányozási rendszerek szintén redukálják a mezőgazdasági terjeszkedést, ám mindeközben növelik a környezeti eróziót a mezőgazdasági szennyező anyagok, például a műtrágya miatt.
A beszámolót egy héttel az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testület (IPCC) által, a földhasználatról készített jelentés után publikálták, amely
a húsfogyasztás csökkentését és az étrendünk növényi alapokra történő átalakítását nevezte meg az éghajlatváltozás enyhítésének egyik legfontosabb szempontjaként.