A Beresit eredetileg egy zászló elhelyezése mellett az égitest mágneses mezejét is mérte volna. A kutatóeszköz speciális kapszulákban számos dolgot vitt magával, így többek között emberi DNS-mintákat, az emberi kultúráról és társadalomról szóló adatokat, valamint medveállatkákat is szállított a fedélzetén.
A leszállási művelet során a Holdtól 14 kilométerre a Beresit hajtóműve váratlanul kikapcsolt, a holdszonda kapcsolata először megszakadt, majd ismét helyreállt a földi irányítással. Röviddel később azonban végleg eltűntek a jelei. Mint kiderült, a felszínbe csapódott.
A medveállatkák nagyon apró, alig 0,05-1,2 milliméter hosszúságú organizmusok, amelyek arról ismertek, hogy az ember számára leghalálosabb körülményeket is elviselik.
Képesek mindenféle védőfelszerelés nélkül túlélni a világűr mostoha körülményeit, a rendkívüli nyomást és az erős sugárzást. A szárazság sem jelent halálos ítéletet ezeknek a mikroszkopikus lényeknek, ilyenkor egyfajta tokot képeznek a testük körül, amivel akár több évtizedre is nyugalmi állapotba kerülnek. „Szendergésükből" akkor ébrednek fel, ha víz éri a testüket, a folyamat akár egy óra alatt is végbe mehet.
Titkuk, hogy az állat különleges fehérjéket, szabad fordítással élve úgynevezett „medveállatka-specifikus rendezetlen proteineket" (tardigrade-specific intrinsically disordered proteins, TDPs) állít elő.
A TDPs fehérjék vízzel érintkezve zselészerűekké válnak, vagyis a legtöbb ismert fehérjével ellentétben nem rendeződnek jól meghatározott, háromdimenziós szerkezetbe. Amennyiben a környezet száraz lesz, a rendezetlen proteinekkel a medveállatka teste üvegszerűvé válik, védve a lényt a káros hatásoktól.
A medveállatka képessége átvihető más élőlényekbe is. Egy korábbi kutatás során a tudósok például sikerrel átültették a TDPs fehérjéket kódoló géneket baktériumokba és élesztőbe, amik ezzel szintén ellenállóvá váltak a szárazsággal szemben.
Nem nehéz elképzelni, mit jelentene, ha ezt növények esetében is meg lehetne valósítani: szélsőséges aszályokat túlélő fajok jönnének létre.
(Wired)