Fedor, a robot, az űrbe ment

Fedor
Fedor korlátozott autonóm cselekvésre is képes
Vágólapra másolva!
Fedélzetén a Fedor (oroszosan: Fjodor) ember alakú robottal startolt el Bajkonurból csütörtökön a Szojuz MSZ-14-es orosz űrhajó.
Vágólapra másolva!

Korlátozott autonóm cselekvésre is képes az orosz robonauta

A Szojuz-2.1a típusú hordozórakéta harmadik fokozata rendben levált, az űrhajó várhatóan szombaton csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz.

Az orbitális pályán keringő Nemzetközi Űrállomás Forrás: NASA/ESA

Fedor, "aki" elnevezését a Final Experimental Demonstration Object Research (Végső Kísérleti Szemléltető Tárgykutatás) angol kifejezés rövidítéséből nyerte, alapvetően egy távirányítással őt navigáló ember mozdulatait képezi le egyidejűleg, de korlátozott autonóm cselekvésre is képes.

Fedor korlátozott autonóm cselekvésre is képes Forrás: Hindustan Times

Az android az űrállomás fedélzetén tartózkodó Alekszandr Szkvorcov kozmonauta és a földi irányító központban tartózkodó egyik kezelő mozdulatait fogja lemásolni.

Fedort távirányítással mozgatják Forrás: Deccan Herald

Ennek a robottípusnak az űrben használandó változata a Skybot F-850-es elnevezést kapta.

Fedor szép szál egy robot

Fedor 184 centiméter magas, felszereltségétől függően 106-160 kilogramm súlyú és 20 kilogramm hasznos teher hordozására alkalmas robonauta.

A Szojuz-2.1a ma reggeli startja Bajkonurban Forrás: Ria/Novosti

Képes járni, emelni, kormányozni, kúszni-mászni és felborulás után önállóan talpra állni. Fedort fokozatosan bővülő mesterséges intelligenciával is ellátják majd.

Fedor funkcióit a mesterséges intelligencia segítségével tovább fogják bővíteni Forrás: Rosskosmos

A robot, amely a tervek szerint 17 napig tartózkodik majd a világűrben, az űrhajó parancsnoki üléséről felköszöntötte Oroszország lakóit nemzeti trikolórjuk megalkotásának 350. évfordulója alkalmából.

2022-től a nemzetközi legénység is a Szojuz 2.1a típussal repül

A Roszkoszmosz, az orosz űrhivatal a tervek szerint 2020-ban tér át arra, hogy az eddig csak teherűrhajók és műholdak fellövésére használt Szojuz-2.1a típusú hordozórakétával juttassa fel a nemzetközi legénységet az űrállomásra.

A jövőben a nemzetközi legénységet is a Szojuz-2.1a fogja eljuttatni az űrállomásra Forrás: Sputnik News

Erre a célra 2002-től a Szojuz-FG rakétákat rendszeresítették, amelyekről azonban le kellett mondani, mert Ukrajna leállította a hozzájuk való analóg irányítórendszerek szállítását. A Szojuz-2.1a rakétát orosz fejlesztésű digitális irányítórendszerrel látták el.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!