A só ugyan létfontosságú anyag, de sajnos manapság az egészséges mennyiség többszörösét fogyasztjuk. Elsősorban magas vérnyomást okoz, mert a só megköti a vizet, az érpályában keringő vér térfogata megnő.
Az így megemelkedő vérnyomás gyorsítja az érelmeszesedést, érelzáródáshoz vezet.
A kutatók megállapították, hogy amikor a kísérletbe bevont felnőttek magas nátriumtartalmú étrendet fogyasztottak, akkor érrendszeri működési anomáliákat tapasztaltak.
Amikor azonban az önkéntesek naponta négy adagot sajtot is fogyasztottak ugyanazon magas sótartalmú étrend mellett, már nem tapasztalták ezt a hatást.
Az eredmények segíthetnek egy olyan, kiegyensúlyozott étrend kialakításában, ahol nem kell lemondani a sós ízekről, de minimalizálják a túl sok natrium-klorid fogyasztásával járó kockázatokat
– mondta Billie Alba, a tanulmány vezetője, a Penn State kutatója. – Noha mindenki tudja, hogy fontos lenne a napi sóbevitelt csökkenteni, ez sok ember számára mégis nehéz.
Hozzátette: ha azonban tejtermékeket, például sajtot építünk az étrendünkbe, akkor ez az alternatív stratégia megoldást nyújthat a kardiovaszkuláris kockázat csökkentésére és az érrendszerünk erősítésére anélkül, hogy szükségszerűen csökkentenénk a teljes só adagot.
A só, vagyis a natrium-klorid, az emberi szervezet számára létfontosságú tápanyag, hiszen nagy szerepe van a szervezet folyadék háztartásának szabályozásában, valamint az idegek- és az izomműködésben is.
A kutatók szerint a túl nagy mennyiség bevitele azonban komoly problémákat okozhat.
Ajánlások szerint napi 3-5 gramm sót célszerű fogyasztanunk, máskülönben komoly pusztításokat végez: általa megnő a vérnyomás, így a szív-és érrendszeri betegségek kockázata.
A tanulmányunk kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik naponta beépítették az étrendükbe az ajánlott adag tejterméket, általában alacsonyabb volt a vérnyomásuk és jobb a szív- és érrendszeri egészségük
– magyarázta Lacy Alexander, a Penn State kineziológiai professzora és a tanulmány másik kutatója. – Szeretnénk közelebbről megvizsgálni ezeket a kapcsolatokat, és felfedezni azokat a pontos mechanizmusokat, amelyek révén a sajt, vagy más tejtermék pozitívan befolyásolhatja a szív egészségét.
A kutatók tudományos bizonyítékokat találtak arra, hogy a tej alapú tápanyagok, különösen a tejfehérjék emésztése során képződött peptidek
előnyös antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek képesek megsemmisíteni az oxidáns molekulákat, ezáltal védnek a káros élettani hatásoktól.
Így az adatok arra utalnak, hogy a sajtban levő antioxidánsok segítenek megvédeni a szervezetet a túl sok só rombolásától.
(MedicalExpress)