A kókuszdió az egyik legjobban felhasználható alapanyag, ám rengeteg hulladékkal jár. Indiában a kókuszdió héjak ezreit hagyják szemétként az utak mentén, amelyek eltömítik a csatornákat, túl sok helyet foglalnak el a hulladéklerakókban és elégetésük is komoly légszennyezéssel jár.
Az amszterdami CocoPallet nevű holland induló vállalkozásnak most sikerült megoldást találnia erre a dilemmára.
A fenntartható és hatékony technológiai folyamatok révén az általuk létrehozott technológia ezeket a kókuszdió-héjakat jól felhasználható fa alapanyagokká, egyfajta raklapokká alakítja át. Ezek ráadásul jóval olcsóbbak, mint az "igazi fa", ellenállnak a tűznek és a termeszeknek, miközben egy igazán „zöldebb lehetőséget" biztosítanak.
Sziklakemény, faszerű deszka anyag kókuszdió-héjból; ez számomra új volt
– mondta Jan Van Dam, a Wageningeni Egyetem növényi rostokkal foglalkozó kutatója, aki egy indonéz szakembertől ismerte meg az első „kókuszdió prototípust". – Továbbfejlesztettük az ötletet és egy olyan technikát dolgoztunk ki, amelyben az őrölt héjat magas hőmérsékleten nyomjuk össze.
A kutatók folyamatos erőfeszítéseinek köszönhetően a kezdeti, innovatív ötlet továbbfejlesztett változata (amelyben természetes kötőanyag-lignint használtak) hamarosan a piacra kerülhet, amely igazán formabontó és környezetkímélő anyagot jelent.
A termeszeknek is ellenálló alternatíva elég tartós és hatékony ahhoz, hogy helyettesítse a „normál fát", ráadásul az elhasználódott raklapok egyfajta műtrágyaként is szolgálhatnak majd.
Így ez a zseniális ötlet egyszerre kettő előnyt is jelent.
Ázsia évente több mint egymilliárd raklapot gyárt, amihez puhafára van szükségük, amit leginkább Kanadából, Új-Zélandról vagy Kelet-Európából importálnak nagy mennyiségben
– magyarázta Jan Van Dam. – Így azonban az összes raklapot helyben tudnánk gyártani és ezzel el tudjuk kerülni a magas szállítási költségeket; miközben a technológia alkalmazása a helyi gazdálkodók számára is extra jövedelemforrássá válhat.
Ma már több nagyvállalat világszerte elismerte a CocoPallet kezdeményezését, és támogatják ezt a zöld, olcsóbb, termeszálló és tartós fa alternatívát.