Az úgynevezett Murmillo és a trák gladiátor harcát alapos részletességgel örökíti meg a most felfedezett freskó. Előbbi egy tollas sisakot és maszkot viselt, klasszikus karddal és téglalap alakú pajzsot. A trák harcosnak ellenben egy kissé hajlított pengéjű, igen rövid kard volt a kezében (sica), amellyel könnyedén megsérthette az ellenfele fegyvertelen hátát.
A falfestményen látható küzdelem láthatóan a végéhez közeledett és nagyon úgy tűnt, hogy a Murmillo fog nyerni.
Különösen érdekes a sebek rendkívül valósághű ábrázolása, például a vesztésre álló gladiátor csuklóján és mellkasán, ahonnan vér folyik a lábára
– mondta Massimo Osanna, a Pompeii komplexum igazgatója. – A trák harcos a kezével intett, amivel valószínűleg kegyelmet kért.
Hozzátette: azt azonban soha nem tudjuk meg, hogy a küzdelem mivel és hogyan ért véget.
A freskót Pompeii egyik lépcsőházának falán fedezték fel, amelyet a Vezúv vulkánjának kitörése pusztított el.
Egy hamu- és horzsakő réteg alatt bújt meg, ami a régészek számára egyedülálló bepillantást nyújt az ősi rómaiak életébe. A freskóra a szakemberek egy olyan épületben bukkantak, amelyet egykor valamilyen ivóként használhattak. Ezek szállásként és bordélyként is szolgáltak a gladiátorok számára.
A bordély és kocsma a gladiátorok ideiglenes elszállásolására alkalmas épületének közelében fekszik. Ez az ötös negyed, amit kifejezetten a harcosok számára terveztek. A terület továbbra is elzárt a nyilvánosság elől, ám lenyűgöző régészeti kincseket rejt.
A negyedben ugyanis több lenyűgöző régészeti leletet fedeztek még fel:
márciusban egy római thermopoliumot (amivel melegen tartották az ételeiket), februárban pedig egy másik freskót, amely a görög mitológiai alak, Narkisszosz vadászatát ábrázolja, akit megigézett a saját tükörképe egy tavacskában. Ezek mellett három emberi csontvázat is találtak a területen.
Az egyik legjelentősebb lelet, amit találtunk, az egy felirat, amely arról számol be, hogy a várost a „Vezúr hegye pusztította el Krisztus előtt 79. október 17-én", nem pedig augusztus 24-én, ahogy azt korábban hittük
– magyarázta Massimo Osanna.
Ezek azt mutatják, hogy Pompeii rendkívül értékes régészeti lelőhely és bár a kutatók már évszázadok óta tanulmányozzák, meg mindig tartogat meglepetéseket.